Štát uvoľnil opatrenia v nemocniciach: Prečítajte si, čo všetko je povolené

Mramorová koža
Zdroj: TASR/AP Photo/Sophia Sandurskaya

Dôvodom sú zlé psychické dopady odlúčenia pacientov od svojich blízkych.

Od vypuknutia epidémie koronavírusu sú v nemocniciach zakázané návštevy. Týka sa to aj pacientov, ktorí nemajú podozrenie na COVID-19. Po zlepšení epidemiologickej situácie prišiel hlavný hygienik Ján Mikas s výnimkami.

"Podnetom pre tvorbu odporúčaných postupov boli psycho-sociálne dôsledky odlúčenia blízkych príbuzných v čase epidemického výskytu ochorenia COVID-19, " uviedla hovorkyňa hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

Návšteva je povolená pre pacienta v terminálnom štádiu ochorenia. Navštíviť ho môžu naraz dvaja blízki ľudia, alebo kňaz či duchovný pre vysluhovanie sviatosti.

Výnimku dostali aj ženy pri pôrode. Môže byť pri nej jedna sprevádzajúca osoba. Musí mať však negatívnu epidemiologickú anamnézu na COVID-19 a nemôže mať príznaky infekcie dýchacích ciest. Lekár môže nariadiť otestovať sprevádzajúcu osobu na koronavírus. Týka sa to aj popôrodnej starostlivosti.

Sprevádzajúca osoba musí byť zapísaná do knihy návštev a po celý čas musí používať ochranné pomôcky a pravidelne si umývať ruky.

Návštevu jednej osoby majú aj pacienti s poruchami duševého zdravia vrátane demencie, porúch učenia alebo autizmu. Rovnako je povolená návšteva aj pre tých pacientov, ktorým by neprítomnosť blízkeho spôsobila stavy úzkosti a komplikácie pri liečbe.

Navšítiviť môžete aj pacienta v umelom spánku či v bdelej kóme. Výnimku dostali aj deti v paliatívnej starostlivosti. Môžu ich navštíviť rodičia a deti žijúce v spoločnej domácnosti, ale len v prípade, že nemajú príznaky respiračného ochorenia.

V jednodňových ambulantných centrách je povolená jedna sprevádzajúca osoba. V ambulanciách, kde sa podáva dialýza alebo biologická liečba je vstup sprevádzajúcej osoby zakázaný. Môže však čakať v aute, alebo na mieste, ktoré vyhradí ambulancia.

Pacientov s koronavírusom môžu príbuzní navštíviť len v prípade, že sa pacient nachádza v terminálnom štádiu ochorenia. V takom prípade ho môže navštíviť aj duchovný.

Všetky podrobnosti sa dočítate na tejto adrese.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.