Vedci už vedia, prečo koronavírus napáda častejšie mužov ako ženy

telerano vavrincikova_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: TASR/AP

Štatisticky sa u viac mužov nakazených COVID-19 prejaví zápal pľúc.

Vedci rozlúštili hádanku, prečo sa novým koronavírusom častejšie nakazia muži ako ženy a následne bojujú so zápalom pľúc. Mužská populácia má totiž vyššiu koncentráciu enzýmu ACE2 (angiotenzín konvertáza), čo je kľúčový faktor pre to, že sa u niektorých nakazených choroba rozvinie do ťažkého zápalu pľúc, píše portál sciencefocus.com.

Koronavírus sa prostredníctvom ACE2 dostane do zdravej bunky, kde dochádza k fúzii jeho obalu s membránou a množeniu vírusu. Genetická informácia vírusu je uložená v ribonukleovej kyseline RNA a tá sa môže kopírovať iba v napadnutej bunke.

Pľúcne bunky obsahujú radu génov, ktoré sa podieľajú na replikácii vírusovej RNA a sú dôležité pre životný cyklus vírusu v infikovanej bunke.

Hladina ACE2 v pľúcach sa pri každom človeku líši. To vysvetľuje, prečo u niektorých nakazených vyústi choroba COVID-19 do zápalu pľúc.

Enzým ACE2 sa tiež nachádza v tkanivách obličiek, srdca a čreva.

Výsledky holandskej štúdie tiež ukázali, že ľudia, ktorí užívajú lieky na vysoký tlak či diabetes, ich nemusia prestať užívať, pretože nezvyšujú koncentráciu ACE2.

AMSTERDAM/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti