Svet má zrejme novú, suverénne najstaršiu osobu, ktorá sa zotavila z koronavírusu

Žena sa narodila v marci 1907.

Svet má pravdepodobne novú najstaršiu osobu, ktorá sa zotavila z koronavírusu SARS-CoV-2. Je ňou 113-ročná Španielka Maria Branyasová. Informáciu priniesli viaceré tamojšie médiá, medzi nimi La Vanguardia.

Žena sa narodila v marci 1907 v americkom San Franciscu, avšak počas prvej svetovej vojny v roku 1915 sa jej rodina loďou vrátila do Španielska.

Maria okrem ochorenia COVID-19 zvládla aj viaceré neduhy, s ktorými sa musela vyrovnať ešte za svojich mladých čias, medzi nimi pandémiu španielskej chrípky, občiansku vojnu v krajine či diktatúru generála Franca.

AKO SA VYVÍJA OCHORENIE VO SVETE? AKTUÁLNE ČÍSLA NÁJDETE TU

V roku 1931 si vzala za muža lekára a usadili sa v katalánskej provincii Girona, kde spolu vychovali tri deti.

Pani Braynasová žije už dve desaťročia v opatrovateľskom dome, kde nákaze podľahli dvaja klienti a 17 ďalších sa nakazilo, vrátane Marie. Všetkých nakazených v zariadení samostatne izolovali.

Po úplnom zotavení sa už teší na spoločné chvíle v prítomnosti 11 vnúčat a 13 pravnúčat, ktoré od svojich 113. narodenín (2. marca) nevidela.

TIP: Tento štát bude zrejme novým epicentrom. Prezident sa napriek tomu na koronavíruse zabáva

„Je v skvelej forme, chce hovoriť, veľa nám toho porozprávať, vysvetľovať. Opäť je taká, ako ju poznáme," uviedla na twitteri jedna z dcér.

Doteraz najstaršou osobou, ktorá túto chorobu pokorila, je podľa NY Post 107-ročná žena z Turecka.

K utorkovému popoludniu celosvetovo na nový koronavírus evidujú takmer 4,3 milióna nakazených, do 288-tisíc obetí a viac ako 1,5 milióna vyliečených.

MADRID/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti