Rakúsko-nemecké hranice sa úplne otvárajú už o mesiac

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Uvoľniť by sa mal režim aj na hraniciach so Švajčiarskom a Lichtenštajnskom.

Hranice medzi Nemeckom a Rakúskom, uzatvorené pre pandémiu nového koronavírusu, sa opäť úplne otvoria 15. júna. Od tohto dňa na nich budú prebiehať len náhodné kontroly, informoval úrad spolkového kancelára v stredu agentúru APA.

Podobne chce Rakúsko postupne uvoľniť aj režim na hraniciach so Švajčiarskom, Lichtenštajnskom a susednými krajinami bývalého východného bloku.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz poveril ministra vnútra Karla Nehammera, ministerku pre európske záležitosti Karoline Edtstadlerovú a ministra zahraničných vecí Alexandra Schallenberga, aby s týmito krajinami začali rokovať o postupnom otváraní hraníc, ak budú mať šírenie vírusu na svojom území pod kontrolou.

Kurz v utorok telefonicky hovoril s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, Nehammer zasa rokoval so svojím nemeckým kolegom Horstom Seehoferom. Nemecká vláda chcela prediskutovať ďalšie kroky v tejto oblasti na svojom stredajšom zasadnutí. Už v stredu ráno sa pre pendlerov, ľudí žijúcich v pohraničí a poľnohospodárov otvorilo niekoľko malých prechodov na hraniciach medzi Bavorskom a Rakúskom.

VIEDEŇ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti