Infekčnosť detí pri ochorení COVID-19 je nízka. Dospelých nakazia len výnimočne

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

K tomuto záveru dospeli nemeckí a holandskí vedci.

Koronavírus zvládali deti už od začiatku lepšie než dospelí a teraz sa ukazuje, že ho dokonca zrejme ani neprenášajú. S najväčšou pravdepodobnosťou tak vírus, a teda ani ochorenie, dospelí od detí nedostanú. Pri téme otvárania školských zariadení by toto mohlo byť kľúčovou informáciou.

Deti nechodia do školy a nevídajú sa ani so starými rodičmi. Chcú ich chrániť pred nákazou. Nemeckí aj holandskí vedci však uskutočnili výskum, z ktorého najnovšie vyplýva, že deti do 12 rokov, v niektorých prípadoch aj tínedžeri, nie sú takmer vôbec infekční.

Znamená to, že dospelí sa od detí s najväčšou pravdepodobnosťou nenakazia. Markíze to potvrdil uznávaný kardiológ Erik Lipšic pôsobiaci v Holandsku. Výskum robili jeho kolegovia.

„Boli to dve štúdie. V tej jednej boli sledované rodiny, kde aspoň jeden člen bol infikovaný koronavírusom a druhý výskum bola analýza kontaktov ľudí pozitívne testovaných. Z obidvoch týchto štúdií sa ukázalo, že dieťa do 12 rokov nikdy nebolo tým primárnym zdrojom infekcie alebo nákazy," prezentoval výskum v mimoriadnej relácii TV Markíza Lipšic.


Deti väčšinou vírus dostali od dospelého, no nešírili ho ďalej. Prenos nákazy z detí na rodičov, učiteľov či starých rodičov je teda podľa najnovších výskumov málo pravdepodobný. „Taktiež tie deti mali relatívne mierny priebeh ochorenia, keď aj boli pozitívne testovaní," ozrejmil uznávaný kardiológ.

Infekčnosť detí je celkovo nižšia. Aj v čase, keď ešte neboli zatvorené školy, odborníci naprieč Európou nezachytili prípady nakazených učiteľov, ktorí by ochoreli od detí. Viacero európskych štátov už brány škôl opäť otvorili.

„Dánsko otvorilo školy už pred štyrmi týždňami. Boli tam obavy, že to povedie k zvýšeniu počtu nakazených ľudí. Po dvoch týždňoch to trošku stúpalo, teraz sa to vrátilo na tú pôvodnú úroveň. Myslím si, že s určitou dávkou opatrnosti môžem povedať, že toto sú pozitívne správy, čo sa týka infekčnosti detí," vysvetlil Lipšic.

TIP: Matovič naznačil, že do konca mája by sa mohol uvoľniť režim rúšok

Riadiť sa podľa vzoru iných krajín plánuje aj naša vláda. Minister sa týmto novým výskumom zaoberá a premiér rétoriku o tom, že školy budú do jesene zatvorené, už zmiernil.

„Ak čísla budú dobré, tak ideme do toho, čím lepšie budú, tým odvážnejšie do toho pôjdeme. Keď sa vrátia, tak to bude dobrovoľné. Či to budú materské škôlky, alebo to budú školy," tvrdí Igor Matovič.

Podľa Branislava Gröhlinga na ministerstve pracujú s touto informáciou, ako ostatní kolegovia a inšpirujú sa v ostatných krajinách, „Konzultujeme naše opatrenia aj s ostatnými ministrami školstva v rámci EÚ, kde si vymieňame jednotlivé informácie," zdôraznil.

V zahraničí je v triedach obmedzený počet žiakov, samozrejmosťou je dezinfekcia či pravidelné umývanie rúk. Rúška deti nenosia. U nás je v školskom systéme skoro 700 tisíc detí. Minister hovorí, že aj my by sme postupne začali s návratom najprv tých najmenších.

Reportáž spracovala Ľubica Janíková.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti