Doručený balík si 72 hodín nevšímajte, radia vedci

Ilustračná foto
Ilustračná foto Zdroj: shuterstock.com/Dima Sidelnikov

Tipy vám môžu pomôcť ochrániť sa pred koronavírusom rovnako ako pred bežnou chrípkou či virózou.

Britskí vedci varovali verejnosť pred okamžitým otváraním doručených balíkov. Ide o jeden z mnohých tipov projektu Germ Defence v snahe znížiť riziko nákazy koronavírusom. Medzi ďalšie tipy vedcov z univerzít v Bathe, Bristole a Southamptone patrí pravidelná dezinfekcia podláh a vecí, na ktoré ľudia doma často siahajú, informujú Novinky.cz.

"Vieme, že sa Covid-19 prenáša rovnako ako ostatné vírusy. Náš web Germ Defence poskytuje rady, ako sa môžete pred koronavírusom chrániť obdobne, ako keby šlo aj o iné vírusy. Prejsť informácie zaberie asi 10 minút, ale tipy vám môžu pomôcť ochrániť pred koronavírusom rovnako ako pred bežnou chrípkou či virózou," uviedol Ben Ainsworth z Bath University s tým, že cieľom projektu je okrem iného aj to, aby sa v domácnostiach znížila tzv. vírusová nálož.

Vedci zdôrazňujú, že je nevyhnutné, aby si ľudia zaužívali určité návyky a podľa nich sa v nasledujúcich mesiacoch riadili. Tvrdí, že vzhľadom na to, že väčšina ľudí sa lieči z nákazy koronavírusom doma, je dôležité znížiť práve onú vírusovú nálož, ktorá sa v domácnosti vyskytuje.

Doručené zásielky môžu poskytovať rad nebezpečenstiev v podobe veľkého množstva osôb, s ktorými prišli do kontaktu, ale rovnako tak aj neznámych priestorov, ktorými prešli. Tým, že si ich nebudete 72 hodín všímať, značne znížite riziko nákazy.

"Náš web sme tvorili v spolupráci so zdravotníkmi a pomáhať by mal ako behom bežných zimných mesiacov, tak i pri obdobnej pandémii," uviedol Paul Little z univerzity v Southamptone s tým, že nejde iba o to znížiť prenos vírusu medzi ľuďmi všeobecne, ale aj medzi členmi rodiny, ktorí obývajú jednu domácnosť.

LONDÝN/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti