Koronavírus tu možno bude navždy, hovorí expert z WHO

Kuchtenie jej ide!
Zdroj: TASR/AP

Celosvetovo sa koronavírusom nakazilo už cez štyri milióny a 440-tisíc ľudí.

Nového koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, sa možno nikdy nezbavíme. Podľa britskej televízie BBC to na brífingu povedal krízový expert Svetovej zdravotníckej organizácia (WHO) Mike Ryan. Zdôraznil, že sa musí vynaložiť obrovská snaha, aby sa vírus podarilo dostať pod kontrolu a varoval pred snahami odhadnúť, kedy vymizne.

Celosvetovo sa koronavírusom nakazilo už cez štyri milióny a 440-tisíc ľudí. Chorobe podľahlo už takmer 300-tisíc ľudí a vyliečilo sa 1,6 milióna pacientov. Podrobné údaje si môžete pozrieť v našej tabuľke.

„Tento vírus sa možno stane ďalším endemickým vírusom v našich komunitách," uviedol Ryan s tým, že tu koronavírus bude možno navždy podobne ako HIV. Podľa neho nemôže zatiaľ nikto odhadnúť, kedy vymizne.

Aktuálne sa proti COVID-19 vyvíja asi stovka vakcín. Rany ale upozorňuje, že síce existuje vakcína na osýpky, toto ochorenie sa nepodarilo „zahubiť".

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že je stále možné dostať pandémiu pod kontrolu. Zdôraznil, že ide o globálny problém a všetci by sme sa mali do boja zapojiť.

Odborníci prišli s týmito informáciami v čase, keď mnoho krajín začína s uvoľňovaním prísnych opatrení a niekde sa dokonca otvárajú hranice. Ghebreyesus v tejto súvislosti uviedol, že neexistuje zaručený spôsob, ako pokračovať v uvoľňovaní bez hrozby druhej vlny nákazy a vyzval štáty k maximálnej opatrnosti.

ŽENEVA/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti