Slovenskí vedci vyvinuli unikátny test na Covid-19. Stojí iba pár eur

brazilia.mp4
Zdroj: TASR

Je špecifický pre slovenské kmene koronavírusu.

Pri odhaľovaní prítomnosti nového koronavírusu, ale aj ďalších nepredvídateľných pandemických situáciách v budúcnosti, pomôžu testy vyrobené tímom slovenských vedcov. Ich registráciu v piatok oznámil spolu s autormi diagnostickej pomôcky predseda vlády Igor Matovič.

Test je podľa odborníkov špecifický pre slovenské kmene koronavírusu SARS-CoV-2, čo umožňuje tvorcom spoľahlivú diagnostiku nového koronavírusu v skoršej fáze ochorenia.

„Stojím tu, aby som povedal skvelú správu. Vo svete diagnostiky budeme o tomto teste ešte počuť. Slovensko ich dostane a pomôžu nám všetkým. Chceme chrániť SR, aby bola sebestačná a dokázala zakrútiť koronavírusu krkom," povedal autorom kľúčového komponentu, vedec a biochemik Pavol Čekan. Zároveň ocenil synergiu vedcov, štátnych orgánov, akademických inštitúcií, rovnako kooperáciu privátnej a verejnej sféry, ktorá sprevádzala vývoj a výrobu testov.

Zdroj: TASR

Jeden test bude stáť asi 15 eur

Premiér označil registráciu slovenských testov za kľúčový a strategický krok pre SR, pre bezpečnosť a zdravie obyvateľov Slovenska. "Prináša sebestačnosť krajiny pri testovaní a diagnostikovaní nového koronavírusu," upozornil a v tejto súvislosti vyzdvihol aktivitu všetkých, ktorí sa na vývoji testov zúčastnili.

Poukázal zároveň na to, že hoci sa šírenie pandémie podarilo dostať pod kontrolu, testy pomôžu pri odhaľovaní ohnísk prípadných ďalších vĺn pandémie.

Jeden test podľa neho stojí asi 15 eur a Slovensko je podľa neho pripravené aj na ďalšie prípadné vlny koronavírusu.

Člen permanentného krízového štábu Robert Mistrík zvýraznil, že vývoj, overenie i certifikácia testu sa uskutočnili v rekordne krátkom čase. Uviedol tiež, že kvalita slovenských testov je plne konkurencieschopná so súčasnými používanými testami vo svete, ba mieri aj ďalej.

"Slovensko má testy a zároveň technológie, ktoré pomôžu nielen pri súčasnej pandémii koronavírusu SARS-CoV-2, ale aj pri pandemických situáciách, ktoré môžu nepredvídateľne nastať v budúcnosti," vyhlásil.

Zdroj: TASR

Čekan pripomenul, že slovenský produkt vychádza z testu, ktorý v medzinárodnej spolupráci vyvinuli v Nemecku a ktorý odporúča Svetová zdravotnícka organizácia, pričom sa používa aj na Slovensku. "My sme sa zamerali na optimalizáciu kľúčových komponentov, zodpovedajúcich za presnosť testu,“ upozornil.

"Pri klinickej evaluácii, na ktorej sa podieľali Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied a Vedecký park Univerzity Komenského, bola v dvoch nezávisle realizovaných laboratóriách stopercentná zhoda," dodal.

Test zaregistroval Štátny ústav pre kontrolu liečiv vo štvrtok (14. 5.) a stotisíc jeho kusov je v mraziacom boxe, pretože musia byť uskladňované pri nízkych teplotách. Vydržia pre Slovensko asi 40 dní, expiračná doba testu je jeden rok.

Prvých stotisíc testov, ktoré budú využité výlučne pri testovaní obyvateľov Slovenska, zaplatí Nadácia ESET. Na vývoji testov a pri ich výrobe okrem Čekanovej firmy Multiplex DX spolupracovali aj spoločnosti Lambda Life i Proscience tech, rovnako tak nezisková organizácia CCCT, Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied, Vedecký park Univerzity Komenského i Úrad verejného zdravotníctva.

Slovensko sa na celosvetovom vývoji vakcíny nepodieľa.

 

Celé vydanie Televíznych novín si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Testovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.