Hrôzy vojny, epidémia koronavírusu aj cholera. Z Adenu sa stalo peklo na Zemi

telerano cekovsky_markiza_sk_bez_loga.mp4

Situácia sa najviac zhoršila po aprílových povodniach.

Jemenské prístavné mesto Aden je zamorené chorobami. Okrem epidémie koronavírusu v meste vyčíňa aj cholera a ďalšie infekčné ochorenia. Situácia sa najviac zhoršila po aprílových povodniach. V oblasti navyše zúri dlhoročný vojnový konflikt. Z Adenu ušli takmer všetci zdravotníci, väčšinu nemocníc zatvorili pre nedostatok personálu. Chýbajú zdravotné pomôcky aj lieky.

Minulý týždeň zomrelo v Adene 385 ľudí, ktorí mali typické príznaky ochorenia COVID-19. Tvrdí to organizácia Save the Children. Podľa štatistík americkej Univerzity Johna Hopkinsa, ktorá čerpá z vládnych údajov, je v Jemene iba 85 pacientov infikovaných koronavírusom a 12 potvrdených úmrtí.

„Naše tímy na mieste sú svedkami toho, ako kolabujúcich ľudí s dýchacími ťažkosťami posielajú preč z nemocníc. Ľudia umierajú, pretože nemajú prístup k liečbe, ktorá by im zachránila život," uviedla organizácia Save the Children. V celom Jemene je k dispozícii iba 500 pľúcnych ventilátorov. Žalostne málo je aj testovacích staníc, v krajine sú iba tri laboratória, v ktorých robia testy na koronavírus. „Aden je príkladom hororu, ktorý čaká celý Jemen," uviedol zvláštny vyslanec OSN pre Jemen Martin Griffiths .


V jemenskom konflikte zahynuli desaťtisíce ľudí

Všetko komplikuje päť rokov trvajúca jemenská vojna medzi vládou - podporovanou vojenskou koalíciou pod vedením Saudskej Arábie - a húsijskými povstalcami podporovanými Iránom, ktorí ovládajú väčšinu severnej časti krajiny vrátane hlavného mesta Saná.

Vláda a STC sú v zdĺhavej vojne proti húsiom technicky spojencami, avšak separatisti na juhu, ktorý bol v minulosti samostatnou krajinou - Južným Jemenom -, sa usilujú o opätovné odtrhnutie.

Tieto ich snahy dočasne pozastavila dohoda o deľbe moci, podpísaná vlani v Rijáde. STC však 26. apríla vyhlásila v južnom Jemene autonómiu, obviňujúc vládu z neschopnosti plniť si svoje povinnosti a "sprisahania" proti požiadavkám separatistov. V priebehu uplynulých šiestich rokov zahynuli v jemenskom konflikte desaťtisíce ľudí, prevažne civilisti. Vojna zároveň v krajine vyvolala podľa OSN najhoršiu humanitárnu krízu na svete. 

ADEN/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cholera

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.