Potvrdili prvý prípad koronavírusu v najväčšom utečeneckom tábore sveta

Dezinfekcia ulice v jemenskom meste Saná.
Zdroj: TASR/AP/Dar Yasin

Hustota osídlenia v táboroch je viac ako 40-krát vyššia, než je priemer v Bangladéši.

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) potvrdil prvý prípad nákazy novým typom koronavírusu v jednom z preplnených utečeneckých táborov v južnom Bangladéši, kde sa tiesni viac ako milión mjanmarských Rohingov. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

Nakazeného rohinského utečenca aj ďalšiu infikovanú osobu z miestnej komunity v juhobangladéšskom okrese Cox's Bazar po vykonaní testov umiestnili do izolácie. UNHCR zároveň aktivoval svoje krízové tímy, ktoré majú pomôcť pri liečbe pacientov a detegovaní, izolovaní a testovaní ďalších osôb, ktoré s nakazenými prišli do styku.

Bangladéš so 160 miliónmi obyvateľov doposiaľ potvrdil 18.863 nakazených a 283 úmrtí súvisiacich s koronavírusom SARS-CoV-2. Skutočný počet prípadov je však vzhľadom na nedostatočnú úroveň testovania podľa odborníkov zrejme vyšší.

Humanitárni pracovníci sa obávajú vážnych dôsledkov, ktoré by mohlo mať rozšírenie koronavírusu v preľudnených táboroch s rohinskými utečencami, ktorých je v Bangladéši 34.

Hustota osídlenia v táboroch je pritom viac ako 40-krát vyššia, než je priemer v Bangladéši. Na jednom štvorcovom kilometri v táboroch žije zhruba 40.000 ľudí. V provizórnych príbytkoch s rozlohou necelých desať metrov štvorcových sa tam nezriedka tiesni až 12 obyvateľov, približuje AP.

DHÁKA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rohingovia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.