Slovenský kmeň koronavírusu si vyžiadali na testovanie pre vývoj svetovej vakcíny

Poskytli ho do Európskeho vírusového archívu.

Izolovaný slovenský kmeň nového koronavírusu pomôže pri testovaní vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Informoval o tom vedúci oddelenia ekológie vírusov z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied Boris Klempa.

Ide o jeden z izolátov, ktoré virológovia SAV poskytli do Európskeho vírusového archívu. "Firma Pfizer požiadala o náš izolát pri testovaní vakcíny proti koronavírusu, ktorý vyvíja," spresnil Klempa.

Európsky vírusový archív je globálnym konzorciom virologických laboratórií, pomáhajúcim podrobne skúmať charakteristiku jednotlivých kmeňov vírusov a ich diverzitu.

O izolácii prvých slovenských kmeňov nového koronavírusu informovali zástupcovia SAV 19. marca a v piatok (15. 5.) predstavili unikátny test na Covid-19, ktorí vyvinuli slovenskí vedci.

Zdroj: TASR

Test je podľa odborníkov špecifický pre slovenské kmene koronavírusu SARS-CoV-2, čo umožňuje tvorcom spoľahlivú diagnostiku nového koronavírusu v skoršej fáze ochorenia.

Autorom kľúčového komponentu v slovenskom teste, vedec a biochemik Pavol Čekan pripomenul, že slovenský produkt vychádza z testu, ktorý v medzinárodnej spolupráci vyvinuli v Nemecku a ktorý odporúča Svetová zdravotnícka organizácia, pričom sa používa aj na Slovensku. "My sme sa zamerali na optimalizáciu kľúčových komponentov, zodpovedajúcich za presnosť testu,“ upozornil.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti