Vedci zisťujú, či môžu psy reagovať na infikovaných s koronavírusom

Znovu otvorená pláž Alimos pri Aténach.
Zdroj: AP Photo/Burhan Ozbilici

Skupina šiestich psov už začala základný výcvik.

Britskí vedci začali sériu testov, cieľom ktorých je zistiť, či dokážu psy čuchom detegovať osoby infikované koronavírusom SARS-CoV-2 ešte predtým, ako sa u nich prejavia príznaky nákazy. S odvolaním sa na vyhlásenie britského ministerstva zdravotníctva o tom informovala agentúra AP.

Ministerstvo uviedlo, že epidemiológovia momentálne skúmajú, či dokážu psy, ktoré boli trénované na detekciu osôb nakazených maláriou, prípadne trpiacich na niektoré typy rakoviny, identifikovať aj ľudí infikovaných novým druhom koronavírusu.

Ak áno, mohli by byť podľa britského rezortu zdravotníctva využívané ako "neinvazívna metóda skorého varovania".

Špecialisti z Londýnskej školy pre hygienu a tropickú medicínu, ako aj odborníci z Durhamskej univerzity, spolupracujú na výskume s charitatívnou organizáciou Medical Detection Dogs. Britská vláda podporila výskum sumou pol milióna, čo je asi 559-tisí eur.

Prvej fáze budú čuchať zápach od zdravých

Skupina šiestich psov, zložená z labradorov a kokeršpanielov, už začala základný výcvik.
V prvej fáze výcviku by psy mali čuchať zápach zo vzoriek odobratých zdravým osobám, ako aj ľuďom dokázateľne infikovaným koronavírusom.

Nasadení by mali byť len za predpokladu, že ich efektívnosť pri detekcii nakazených osôb bude potvrdená solídnymi vedeckými dôkazmi.

Zdroj: TASR/AP

Podľa informácií zverejnených britskou spravodajskou stanicou SkyNews podľahlo v Británii v sobotu ochoreniu COVID-19, ktorého pôvodcom je nový koronavírus, ďalších 468 ľudí.

Celkový počet potvrdených obetí nákazy tak v Spojenom kráľovstve stúpol na 34.466. V krajine bolo za ten istý čas potvrdených 3451 nových prípadov nákazy. Infekcia týmto potenciálne smrtiacim ochorením tak bola v Británii celkovo potvrdená už pri 240.161 osobách.

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

LONDÝN/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti