Čína má opäť menej prípadov, prvou obeťou v Nepále je mamička po pôrode

Polícka pred rezidenciou čínskeho veľvyslanca v izraelskom meste Herzlija
Zdroj: AP Photo/Mark Schiefelbein

V Južnej Kórei sa 13 ľudí nakazilo koronavírusom asi v nočnom klube.

Čína v nedeľu hlásila päť nových prípadov nákazy koronavírusom. Obchodná metropola krajiny, Šanghaj, medzitým oznámila čiastočné obnovenie výučby na školách a letecké spoločnosti oživujú svoje lety, informovala agentúra AP.

Z pätice nových prípadov boli dva zanesené zo zahraničia a troch pacientov diagnostikovali v provincii Ťi-lin na severovýchode Číny, kde zaznamenali menší nárast infekcií neznámeho pôvodu.

V Šanghaji dostali študenti možnosť pokračovať vo výučbe prostredníctvom internetu namiesto toho, aby podstupovali testy na vírus a opatrenia sociálneho odstupu na školách. Podobne ako v Pekingu a ďalších mestách už v Šanghaji predtým obnovili výučbu pre žiakov stredných škôl, ktorí sa pripravujú na skúšky.

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

V Číne už mesiac nehlásili nové úmrtia, no v provincii Ťi-lin spätne pridali do bilancie obetí jedného mŕtveho, čím sa počet úmrtí v krajine od začiatku epidémie koncom minulého roka zvýšil na 4 634 z celkovo 82 947 potvrdených prípadov nákazy.

V nemocniciach aktuálne zostáva len 86 pacientov s ochorením COVID-19, pokým ďalších 519 sledujú v izolácii po tom, ako sa u nich buď prejavili príznaky choroby, alebo mali pozitívne testy bez symptómov.

Zdroj: TASR/AP Photo/Ng Han Guan

Predstaviteľ Národnej zdravotníckej komisie v sobotu novinárom povedal, že Čína má v súčasnosti kapacitu na vykonanie 1,5 milióna testov na báze nukleovej kyseliny za deň.

Počet domácich letov v krajine sa medzičasom vrátil na úroveň približne 60 percent spred epidémie, keď prekročil 10-tisíc za deň po prvý raz od 1. februára, informoval čínsky úrad pre civilnú leteckú dopravu.

Pred blížiacimi sa letnými dovolenkami v Číne okrem toho znovu otvorili početné turistické lokality vrátane známeho palácového komplexu Zakázaného mesta v Pekingu či zábavného parku Disneyland v Šanghaji, hoci platia naďalej prísne nariadenia odstupu medzi ľuďmi.

Nepál

Nepál zaznamenal prvé úmrtie na ochorenie COVID-19. Obeťou je 29-ročná žena, ktorá začiatkom mája porodila zdravé dieťa. V krajine evidujú 281 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP.

Žena, ktorá pochádzala z okresu Sindhupalčok vzdialeného približne 90 kilometrov severovýchodne od metropoly Káthmandu, zomrela pri prevoze do nemocnice.

"Bolo potvrdené, že v Nepále ide o prvý prípad úmrtia zapríčineného (ochorením) COVID-19," uvádza sa vo vyhlásení nepálskeho ministerstva zdravotníctva.

Žena porodila v nemocnici v Káthmandu 6. mája a o deň neskôr sa vrátila do Sindhupalčoku, kde ju následne so zvýšenou teplotou a dýchacími ťažkosťami prijali do miestnej nemocnice. Keď sa jej stav zhoršil, mala byť prevezená do iného zdravotníckeho zariadenia. Pri prevoze však nákaze podľahla.

Česko

V sobotu pribudlo v krajine 49 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Jeden človek zomrel. Informovala o tom v nedeľu na svojej webovej stránke spravodajská televízia ČT24.

V Českej republike bolo v nedeľu evidovaných celkovo 8 457 potvrdených prípadov nákazy novým typom koronavírusu. Celkovo 297 ľudí s nákazou COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje, zomrelo, 5422 sa z nej vyliečilo.

V sobotu počet prípadov nákazy stúpol o 49, pričom denný prírastok je od začiatku mája pod 100. Hospitalizovaných je 175 osôb.

Rusko

Počet prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 sa v Rusku za uplynulých 24 hodín zvýšil o 9 709 a dosiahol 281752. Informovala o tom v sobotu agentúra TASS.

V Rusku zaznamenali aj 94 ďalších úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje. Nákaze tam celkovo podľahlo 2 631 osôb. Z ochorenia sa vyliečilo 67 373 ľudí, pričom za posledných 24 hodín prepustili z nemocníc 4 207 osôb.

Najviac nových prípadov bolo opäť zaznamenaných v Moskve (3 855), kde ich doposiaľ potvrdili celkovo 142824.

Južná Kórea

Južná Kórea oznámila v nedeľu 13 nových prípadov nákazy koronavírusom za posledných 24 hodín, čo podnietilo nádeje, že šírenie infekcie v novom ohnisku súvisiacom s nočnými klubmi v Soule je na ústupe. Informovala o tom agentúra AP.

Nové údaje, ktoré zverejnilo Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, zvýšili celkovú bilanciu pandémie v krajine na 11.050 infikovaných a 262 úmrtí. Centrum uviedlo, že 9 888 z týchto ľudí sa už uzdravilo. Okrem toho 17 660 osôb podstupuje testy s cieľom zistiť, či sa novým druhom koronavírusu nenakazili.

Južná Kórea po niekoľkých týždňoch spomaľovania šírenia nákazy zaznamenala tento mesiac výraznejší nárast na približne 30 nových prípadov za deň. Väčšinu z týchto infikovaných spojili s nočnými klubmi v zábavnej štvrti Itchewon v hlavnom meste Soul. V sobotu sa však denný nárast znížil na 19 prípadov.

KCDC zatiaľ nespresnilo, koľko z najnovších 13 prípadov súvisí s nočnými klubmi v Itchewone.

SVET/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Čína

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.