Martinský domov dôchodcov, kde bojovali s koronavírusom, bude v karanténe už len pár dní

Pôvodne boli nakazení dvadsiati šiesti klienti a jedenásti zamestnanci.

V Turci si vydýchli. V Dome svätého Martina zastavili šírenie koronavírusu a zamestnanci zariadenia sa po vyše mesiaci konečne môžu stretnúť s rodinami. Do úplného zrušenia karantény im ostáva ešte niekoľko dní.

V zariadení, kde sa starajú o starších klientov s ťažkými psychiatrickými diagnózami, trvá karanténa presne 33 dní.

„Teraz sa už konečne začína napĺňať to, na čo sme toto robili a prečo sme sa všetci snažili,“ hovorí Eva Hromková, riaditeľka Domu sv. Martina.

Viac ako mesiac neprekročili areál domova. Pôvodne boli nakazení dvadsiati šiesti klienti a jedenásti zamestnanci.

„Dnes môžeme povedať, že všetkých zamestnancov máme negatívnych a môžu už navštevovať svoje rodiny," hovorí Marcel Maťovčík, prednosta Okresného úradu v Martine.

Ochoreniu podľahli štyria klienti, ktorí trpeli aj inými ťažkými chorobami. Zamestnanci museli bojovať aj s vlnou nevôle a odmietania, ktorú im servírovalo okolie. Riaditeľka to pripisuje zmesi strachu a nevedomosti.

Ešte týždeň ostáva do posledného kontrolného testovania, keď preveria všetkých zamestnancov aj klientov tejto DSS. Ak budú výsledky priaznivé, odvolajú aj karanténu.

Vnútri zariadenia zostávajú traja klienti, ktorí už nemajú nijaké príznaky, len čakajú na opätovné testovanie. Stále tu funguje prísny režim.

K týmto klientom ešte podľa raditeľky pristupujú so všetkými opatreniami tak, ako to bolo na začiatku nákazy.

Dúfajú, že hygienici im čoskoro povolia návštevy aspoň na záhrade, aby sa klienti po dlhých týždňoch odlúčenia mohli opäť stretnúť so s rodinami.

Téme sa venoval Marián Lechan.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

MARTIN/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti