Turecký prezident nariadil celoštátny zákaz vychádzania počas sviatku po ramadáne

Michal Šafrata
https://videoarchiv.markiza.sk/video/superstar/bonus/6350-superstar-ukazka-posledny-supervyber-michal-safrata Zdroj: TASR/AP Photo/Emrah Gurel

Ramadán sa tento rok začal 24. apríla.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v snahe zabrániť šíreniu nového koronavírusu nariadil v pondelok po prvý raz od začiatku pandémie celoštátny štvordňový zákaz vychádzania počas sviatku prerušenia pôstu (íd al-fitr), ktorým sa končí pôstny mesiac ramadán. Zákaz vychádzania začne platiť v sobotu, v predvečer tohto sviatku, informovala agentúra AP.

Erdogan po zasadnutí vlády uviedol, že verí tomu, že po ďalšom kole obmedzení pohybu v termíne 23.-26. mája už žiadne ďalšie potrebné nebudú.

Ramadán sa tento rok začal 24. apríla. Tento pôstny mesiac sa končí trojdňovým sviatkom íd al-fitr, počas ktorého sa moslimovia tradične schádzajú pri spoločnom jedle a ďakujú Bohu za to, že im pomohol prekonať strasti ramadánu.

Turecká vláda sa rozhodla zavádzať krátke zákazy vychádzania počas víkendov či sviatkov, a nie celkové zákazy voľného pohybu, aby tak čo najviac zabránila negatívnemu dosahu reštrikcií na oslabenú ekonomiku.

V Istanbule a ďalších veľkých mestách platilo napríklad od 16. mája štvordňové obmedzenie pohybu. Od vypuknutia pandémie nariadili víkendový zákaz vychádzania v 31 tureckých mestách vrátane Istanbulu a hlavného mesta Ankary. Tentokrát však budú musieť zákaz vychádzania dodržiavať obyvatelia všetkých 81 provincií v krajine.

Erdogan oznámil, že sa predlžuje zákaz cestovať z a do veľkých miest a provincií vrátane Istanbulu a Ankary na ďalších 15 dní. Niektoré mešity sa podľa jeho slov otvoria od 29. mája na dve modlitby denne - potrebné bude dodržiavať spoločenský odstup.

O dva mesiace sa navyše predĺži dočasné prepustenie 60-tisíc väzňov z väzníc s minimálnym stupňom stráženia, ktorých na slobodu pustili v apríli. Školy sa otvoria v septembri.

Ako vyplýva z údajov tureckého ministerstva zdravotníctva, za posledných 24 hodín pribudlo 31 nových úmrtí na koronavírus, čo je najmenej od konca marca. Celkovo ochoreniu COVID-19 v Turecku podľahlo 4171 ľudí. Počet nakazených sa do pondelka zvýšil o 1158 na 150 593.

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch vrátane Slovenska nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

ISTANBUL/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti