Spoločnosť, ktorá vyvíja vakcínu voči COVID-19, oznámila skvelú správu

maxresdefault.jpg
Zdroj: TASR

Biotechnologická spoločnosť spolupracuje na vývoji vakcíny s tamojším Národným zdravotným inštitútom.

U dobrovoľníkov, na ktorých americká spoločnosť Moderna testovala svoju vlastnú vakcínu, zaznamenali pozitívne výsledky. Informuje o tom CNN.

Táto biotechnologická spoločnosť spolupracuje na vývoji vakcíny s tamojším Národným zdravotným inštitútom.

Hlavný lekár Moderny, Tal Zaks, uviedol, že v podobnom trende bude pokračovať aj ďalšie testovanie, spoločnosť by mohla začať ponúkať túto vakcínu už v januári budúceho roka. „Je to skvelá správa, na ktorú sa už dlhší čas čakalo," povedal.

Tieto údaje pochádzajú z prvej fázy klinického testovania, kde sa počet testovaných pohybuje medzi pár desiatkami až stovkou.

V tejto prvotnej fáze sa testuje rôzne množstvo očkovacej látky, či je potrebné očkovať raz alebo opakovať očkovanie, rovnako sa sleduje toxicita, vedľajšie účinky a množstvo a kvalita protilátok a T-buniek. T-bunka (alebo T-lymfocyt) je typ leukocytu (bielej krvinky), ktorý je hlavnou regulačnou bunkou špecifickej imunity.

Po podaní vakcíny vedci následne u ôsmich ľudí zisťovali prítomnosť protilátok. U všetkých zaznamenali podobnú, ba až vyššiu hladinu protilátok, než tomu bolo pri pacientoch, ktorí sa prirodzene zotavili z koronavírusu SARS-CoV-2.

Tím vedcov z Moderny je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) jednou z ôsmich skupín odborníkov, ktoré realizujú klinické testovania vakcíny voči ochoreniu COVID-19.

Medzi ostatnými sú ďalšie dve americké spoločnosti Pfizer a Inovio, vedci z Oxfordskej univerzity a štyri výskumné tímy pochádzajú z Číny.

AKTUÁLNE ČÍSLA O KORONAVÍRUSE VO SVETE NÁJDETE TU

Neutralizujúce protilátky sa viažu na vírus a znemožňujú mu tak napádať ľudské bunky. Aj keď mala vakcína v laboratóriu sľubné výsledky, nie je známe, či ochráni ľudí aj vonku.

Americký Štátny ústav pre kontrolu liečiv už Moderne odobril druhú fázu testovania, pričom tretiu fázu by mali začať v júli.

V druhej fáze sa očkuje vybranou vhodnou dávkou, testuje sa bezpečnosť, toxicita, kvalita imunitnej odpovede a nežiadúce účinky. Okrem toho sa zisťuje, či sa získava celoživotná imunita, alebo je potrebné očkovanie opakovať.

V tretej fáze sa testuje bezpečnosť vakcíny a kvalita imunitnej odpovede. Porovnáva sa, koľko ľudí, ktorí boli zaočkovaní, prekonalo infekciu oproti ľuďom, ktorí zaočkovaní neboli.

V druhej fáze sa počet testovaných zvyšuje na niekoľko stoviek, v rámci záverečnej fázy sa bavíme už o tisíckach ľudí.

TIP: Kedy bude vakcína na COVID-19? Pozreli sme na jej vývoj a možné komplikácie

NEW YORK/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti