Smart karanténa bude spustená pravdepodobne už tento piatok

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Úplne otvorenie hraníc bude záležať od aktuálnej epi-situácie.

Predseda vlády Igor Matovič informoval o spustení a fungovaní takzvanej Smart karantény, ktorá bude inteligentným riešením pre ľahší návrat zo zahraničia.

Okrem predsedu bola na tlačovej konferencií prítomná podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová, minister vnútra Roman Mikulec, minister zdravotníctva Marek Krajčí a člen permanentného krízového štábu Ján Bučkuliak.

Minister vnútra Roman Mikulec prezradil, že sa doposiaľ podarilo vrátiť na Slovenko 19 631 osobám, z nich sa 2 865 ľudí ešte stále zdržiava v karanténnych zariadeniach.

Téme sa venoval Viktor Serebryakov.


Dotyčný občan by sa mal do troch dní od príchodu prihlásiť mobilnou aplikáciou na mobilný odber korona-testov. V prípade ak občan poruší karanténu, alebo jednu z podmienok, môže mu byť uložená pokuta vo výške približne 1 650 Eur.

Testovacia fáza má niekoľko krokov, ktoré musia byť splnené. Najprv sa otestuje súčinnosť s našimi orgánmi, následne s prvými repartiantmi a až potom bude naplno spustená pre všetkých.

V prípade ak vypadne repartiantovi signál, alebo wifi, repartiantovi príde okrem upozornenia v notifikácií aj správa na mobilnom telefóne. Všetky úkony majú časový interval, ak daný občan nestihne splniť časový interval, automaticky bude upozornený Úrad verejného zdravotníctva.

Prečítajte si aj: Spoločnosť, ktorá vyvíja vakcínu voči COVID-19, oznámila skvelú správu

Miesto izolácie môže byť nie len vaša domácnosť, ktorú zdielate s rodinou, ale aj chatka, prenajatá garzónka či iný objekt, kde nebudete ohrozovať zdravie ostatných občanov.

Karanténa

Každý repatriant bude absolvovať 14-dňovú karanténu, bez ohľadu na výsledok jeho prvého testovania. Po dvoch týždňoch mu následne budú opätovne odobrané vzorky, ktoré určia, či je potrebné v jeho karanténe pokračovať.

Predpokladané úplné spustenie Smart karantény je na nasledejúci piatok (22.5.). Všetky podmienky budú transparentne zverejnené pred finálnym spustením aplikácie.


Pomôžte zmierniť následky pandémie koronavírusu tým, ktorí to potrebujú. Prispieť môžete prostredníctvom Nadácie Markíza.

BRATISLAVA-JAROVCE/TV MARKÍZA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.