Slovinsko vyhlásilo koniec pandémie v krajine. Otvorilo hranice s Chorvátskom

Michal Šafrata
Zdroj: Profimedia.sk

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom sa v Slovinsku dlhšie obdobie drží blízko nuly.

Slovinsko od utorka povoľuje chorvátskym občanom vstúpiť na svoje územie bez následnej karantény alebo izolácie z dôvodu pandémie nového koronavírusu a ochorenia COVID-19. Informovali o tom tlačové agentúry STA a DPA.

Slovinská vláda urobila minulý týždeň prekvapujúci krok a oficiálne vyhlásila koniec pandémie koronavírusu v krajine, pričom však až do konca mája nechala v platnosti bezpečnostné opatrenia.

Vláda tiež prijala plán postupného znovuotvárania hraníc pre cudzincov, ktorý sa opiera o dvojstranné dohody s členskými krajinami Európskej únie a o vývoj epidemiologickej situácie v jednotlivých štátoch.

Chorváti sú na zozname Slovinska prví, vláda tak rozhodla v pondelok večer.

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom sa v Slovinsku dlhšie obdobie drží blízko nuly, pričom potvrdených infekcií je celkovo 1466 a úmrtí 104.

V susednom Chorvátsku je podobná situácia, keďže sa mu takisto podarilo odvrátiť explozívne šírenie vírusu. Chorvátsko zaznamenalo do pondelňajšieho popoludnia celkovo 2228 prípadov nákazy a 95 úmrtí.

Slovinsko je dôležitou turistickou destináciou a takisto vstupnou bránou pre milióny západoeurópskych turistov smerujúcich na chorvátske pobrežie Jadranského mora.

Chorvátsko sa chce v júni dohodnúť na otvorení hraníc pre turistov

Chorvátsko sa chce v júni dohodnúť na otvorení hraníc pre turistov s piatimi európskymi krajinami vrátane Slovenska. Informovala o tom agentúra HINA s odvolaním sa na denník Jutarnji List.

Podľa denníka Jutarnji List je pravdepodobné, že začiatkom júna Chorvátsko uzavrie dohody o uvoľnení cestovania s Maďarskom, Rakúskom, Českom a Slovenskom. Nemecko by malo nasledovať v polovici júna.

Chorvátsko takisto počíta s príchodom čínskych turistov začiatkom septembra v prípade priaznivej epidemiologickej situácie v oboch krajinách.

Tento scenár závisí od obnovenia leteckej prepravy medzi Budapešťou a Čínou.

Chorvátsko sa už na uvoľnení cezhraničnej dopravy dohodlo so Slovinskom.

Česko chce za mesiac úplné otvorenie hraníc s Rakúšanmi a Slovákmi

Česká republika a Rakúsko majú rovnaký záujem na cestovaní bez obmedzenia, uviedol v utorok český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček. Ministerstvo zahraničia bude rokovať aj so Slovenskom a Maďarskom, informuje spravodajský server tn.nova.cz.

"S Rakúskom sme si potvrdili záujem, aby sme do polovice júna otvorili naše hranice nielen z ekonomických dôvodov, ale aj pre turistov. Malo by sa smerovať k tomu, že sa budeme vracať k normálu, teda že do susedného Rakúska pôjde cestovať bez testov," povedal na utorňajšej tlačovej konferencii Petříček.

Podobný model ponúkol aj Slovensku. "Veríme, že v polovici júna by mohol vzniknúť taký Minischengen, teda cestovanie bez kontrol, testov i karantény," doplnil Petříček.

Ministerstvo zahraničia chce rokovať aj s Maďarskom. "V druhej polovici budúceho týždňa finálne potvrdíme presný dátum, kedy dôjde k otvoreniu hranice," vyhlásil Petříček.

Rokovania sú naplánované i s ostatnými susednými štátmi, dodal server tn.nova.cz.

ĽUBLANA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Slovinsko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.