Dohoda k nájmom je už na stole. Detaily prezradili Matovič so Sulíkom

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Koľko zľavia prenajímatelia svojim nájomcom, toľko prispeje štát.

Televízia Markíza ponúkla divákom exkluzívny duel. V našom štúdiu sa prvýkrát od vymenovania vlády stretli premiér Igor Matovič (OĽaNO) a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), ktorí si doteraz vymieňali odkazy len cez médiá.

Dvojica divákom predostrela svoju víziu pre návrat Slovenska do normálu. Premiér Matovič informoval aj o tom, že na stole už je dohoda k nájmom podnikateľov.

Koalícia sa podľa predsedu vlády dohodla na postupe, že koľko percent zľavia prenajímatelia svojim nájomcom, takým istým percentom prispeje nájomcom štát. Zvyšok si bude môcť nájomca rozdeliť do 48 mesačných splátok.

"Ak prenajímateľ odpustí nájomcovi polovicu, štát prispeje druhú polovicu a nájomca v tomto prípade nebude platiť nič. To je ideál, ktorý by sme týmto spôsobom dosiahli. Veríme, že prenajímatelia budú ústretoví a uvedomia si, že od nájomcov nie je fér si pýtať nájom, keď nemali žiadne tržby," povedal premiér.

Zároveň podotkol, že ak prenajímateľ odpustí nájomcovi len 20 percent z nájmu, štát prispeje 20 percentami, nájomca bude musieť zaplatiť 60 percent z nájmu. "To si však môže rozdeliť až na štyri roky v splátkach," uviedol Matovič.

Podpredseda vlády pre ekonomiku a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) spresnil, že v prípade 48-mesačných splátok nebude možnosť navyšovať nájomné počas týchto štyroch rokov, ani dať v tomto čase nájomcovi výpoveď.

"Chceme, aby sa všetci dohodli. Pol na pol. Polovica prenajímateľ a polovica štát. Nájomca totiž straty najťažšie znáša," uviedol s tým, že ide najmä o maloobchodné predajne a reštaurácie.

Taliansky vzťah si už vyjasnili

Politici sa v relácii vyjadrili aj k svojmu vzájomnému vzťahu. Matovič priznal, že vzájomný vzťah so Sulíkom bol v posledných týždňoch trošku "taliansky". Dodal, že veci si už vyjasnili a idú ďalej.

Premiér prirovnal vzájomný vzťah so Sulíkom k "talianskym siamským dvojčatám". "Dokážeme však v momente, keď sa vyžaduje zodpovednosť, potiahnuť spoločne káru. Verím, že ju budeme ťahať štyri roky," povedal.

So Sulíkom sa, ako tvrdí, dohodli, že problémy koalície sa riešia v jej vnútri a nevynášajú sa von. "Keď je nejaký problém, nech sa otvorí na koaličnej rade. Tam sa to má riešiť," povedal Matovič.

Sulík v relácii reagoval, že toto Matovičovo vyjadrenie počul rád. Na margo jeho medializovaných treníc s premiérom uviedol, že je predseda strany, ktorá si ctí slobodu názoru a slova.

Minister poznamenal, že on ako šéf SaS toleruje iné názory v strane a je to jedna z vecí, s ktorou bude musieť Matovič žiť a ktorá spôsobuje "talianske manželstvo". "Plánujem pokračovať vo vyjadrovaní svojho názoru. Neznamená to však, že musím povedať vždy všetko," skonštatoval.

Moderátorka Gabriela Kajtárová sa v relácii zhovárala aj s europoslancami, s ktorými riešila praktické otázky ohľadom finančnej pomoci z Bruselu, vývoja vakcíny proti koronavírusu a pozrieme sa aj na pravidlá týkajúce sa prechodu cez hranice.

Celú Mimoriadnu reláciu si môžete pozrieť v našom bezplatnom archíve.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nájom

Dôležité udalosti