Zmeny sa dotknú aj taxikárov, kozmetičiek či kaderníčok. Upravili im problémové opatrenia

Rekreační plavci sa do bazénu nedostanú.

Hygienici deň pred štvrtou fázou uvoľňovania opatrení, ktoré platili na Slovensku v súvislosti s koronavírusom, zverejnili podrobnejšie pravidlá pre taxislužby, kaderníčky, kozmetičky i plavárne. Zmeny začínajú platiť v stredu (20. 5.) od 07.00 h.

Prevádzka taxíkov

Taxikári musia mať stále prekryté ústa a nos. Okrem rúška môžu použiť aj šál alebo šatku. Pasažieri musia sedieť na zadných sedadlách auta. Úrad verejného zdravotníctva odporúča oddelenie priestoru medzi taxikárom a cestujúcim. Dôvodom je, aby sa zabránilo voľného prieniku aerosólu medzi oboma priestormi.

TIP: Dočkali sme sa otvorenia obchodných domov, sprevádzajú ich však obmedzenia

Vodiči sú aj naďalej povinní po každom zákazníkovi absolvovať štvrťhodinovú prestávku a dezinfekovať zákaznícke sedadlá dezinfekčným prostriedkom. V aute nemôže byť zapnutá klimatizácia.

Kozmetiky a kaderníctva

ÚVZ upustil v prípade práce kozmetičiek od ochranného štítu a povolil im pri práci používať aj ochranné okuliare. Dostali tak na výber jednu z možností.

Nariadenie hygienikov sa týka všetkých prevádzok, ktoré sa venujú starostlivosti o telo, okrem solárií. Naďalej platí, že musia mať vhodným spôsobom prekryté horné dýchacie cesty rúškom, šálom alebo šatkou.

Zákazníci nie sú povinní nosiť rúško v čase keď im zamestnaneci ošetrujú tvár, strihajú alebo umývajú vlasy.


Kaderníčky i kozmetičky si majú upraviť časový harmonogram objednávok tak, aby medzi jednotlivými zákazníkmi bol dostatočný priestor na upratanie a dezinfekciu pracovného miesta napr. stolov, kresiel, umývadiel, vaničiek na nohy.

Plavárne iba pre kluby

Umelé kúpaliská a plavárne budú otvorené iba pre členov športových klubov, nie pre rekreačné plávanie. Pred vstupom im zmerajú teplotu, ak bude vyššia ako 37 stupňov, nebudú môcť ísť trénovať.

Prevádzkovateľ musí evidovať všetkých ľudí, ktorí boli v bazéne.

Medzi striedaním športových klubov musia zabezpečiť dostatočný čas pre dezinfekciu používaných priestorov (napr. šatne, WC a sprchy).

Zdroj: TASR

Všetci musia v priestoroch povinné používať rúško, okrem plávania v bazéne a sprchovania sa. Po tréningu by mali členia športových klubov v čo najkratšom čase opustiť priestory kúpaliska.

Vodu musia znovu napustiť

Pred obnovením prevádzky umelého kúpaliska musí prevádzkovateľ bazény bez recirkulácie vypustiť, mechanicky vyčistiť a vydezinfikovať prostriedkami s virucídnymi účinkami. Až potom môže napustiť novú vodu.

Pri bazénoch s recirkuláciou sa musí prečistiť celý objem vody na recirkulačnom zariadení. Vyčistiť a vydezinfikovať prostriedkami s virucídnymi účinkami sa musí technické príslušenstvo bazénov vrátane rozvodov a recirkulačných zariadení.

Prečítajte si aj: Po dlhých týždňoch sa otvárajú aj kiná. Takto to bude vyzerať v kinosálach

Dezinfekcia musí zahŕňať dostatočné postupy na likvidáciu mikrobiologického znečistenia vrátane legionel (napr. termodezinfekciu).

Prevádzku bazéna môžu obnoviť iba na základe vyhovujúceho výsledku analýzy kvality vody na kúpanie. Bazény nesmú mať funkčné atrakcie, pri ktorých sa tvoria aerosóly.

Zdroj: TASR

Vodu musia upraviť podľa používaných osvedčených technologických postupov, v bazénoch sa spravidla udržiava obsah voľného chlóru od 0,5 mg/l do 1 mg/l.

Pri vstupe na kúpalisko si ľudia musia dezinfikovať ruky.

Na umelých kúpaliskách musí prevádzkovateľ zabezpečiť dostatočné vetranie, uprednostniť by mal prirodzené.

Na kúpaliskách budú musieť zvýšiť frekvenciu upratovania, čistenia a dezinfekcie plôch, priestorov, športových pomôcok a zariadení kúpalísk. Zintenzívniť je potrebné najmä čistenie často dotykových povrchov - toalety, dvere, stoly, sedadlá, operadlá, zábradlia.

Hygienické zariadenia prevádzky musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami, tzv. susiče rúk nesmú fungovať.

Všetky opatrenia, ktoré sa týkajú 4. fázy uvoľňovania nájdete TU:

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kaderníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.