Kedy otvoria obľubené dovolenkové krajiny svoje hranice pre turistov? Pozrite si prehľad

Hranice už otvorili Rakúsko a čiastočne Chorvátsko.

Štáty, pre ktoré je turizmus dôležitou súčasťou ekonomiky, po pandémii koronavírusu postupne otvárajú hranice. Medzi prvými povolí vstup do krajiny turistom aj Taliansko, ktoré patrí medzi najviac zasiahnuté krajiny. V dovolenkových destináciách ale budú platiť prísne hygienické a bezpečnostné opatrenia.

Prehľad zostavil portál český denník Novinky.

Taliansko

Talianska vláda od 3. júna ruší obmedzenia pohybu a otvárajú sa hranice. Do krajiny môžu vstúpiť ľudia zo štátov shengenského priestoru, Svajčiarska a Monaka. Ruší sa aj povinná dvojtýždňová karanténa. Absolvovať už ju budú musieť iba ľudia, ktorí boli v kontakte s nakazenou osobou, alebo majú pozitívny test na koronavírus.

Chorvátsko

Krajina otvorila hranice pre turistov zž od 9. mája. Pre občanov krajín EÚ sa ruší povinná dvojtýždňová karanténa. Turisti si ale musia riadiť pokynmi Chorvátskeho ústavu verejného zdravia. Každé ráno by si mali merať teplotu a v prípade, že je vyššia než 37,2° C, mali by meranie po 10 minútach opakovať. Ak teplota zostáva vyššia, mali by kontaktovať miestneho epidemiológa.

Grécko

Balkánska krajina zverejní konkrétny plán počas tohto týždňa. Hranice by mali otvoriť od 1. júna. Zatiaľ sa otvorili pláže pre domáce obyvateľstvo. Vzdialenosť medzi le6adlami musí byť najmenej 4 metre. Pod jedným slnečníkom môžu byť iba dve ležadlá. Výnimku majú rodiny s malými deťmi. Bary na plážach vydávajú jedlo iba cez okienko. Na plážach platí zákaz predaja alkoholu aj kontaktných športov. Predavači musia mať rúška aj rukavice.

Španielsko

Španielsko ešte o obnove zahraničnej turistiky nerozhodlo. Spomína sa začiatok júla aj vytvorenie bezpečnostného koridoru pre Baleárske ostrovy. Hotely upravujú svoje priestory, aby bol kontakt medzi návštevníkmi minimálny. Do reštaurácií sa musí chodiť postupne a jedlo sa bude nosiť na izby. Odstránia všetky koberce a zavádzajú bezkontaktné technológie. Týka sa to kariet na otváranie izieb aj ovládania výťahov.

Denný nárast prípadov nákazy koronavírusom

Turecko

Turecko sa pre turistov ešte neotvára. Domácu turistiku by mali povoliť od 28. mája, Zahraniční turisti z Ázie budú môcť do krajiny pricestovať pravdepodobne až od polovice júna. Pre turistov z Európy by sa krajina mala začať otvárať v priebehu alebo na konci júla. Medzi prvými by mali byť Nemci a Rakúšania a medzi poslednými Rusi a Briti, teda obyvatelia krajín, ktoré stále zápasia s koronavírusom. Kaydý hotel bude musieť mať potvrdenie, že sa v ňom nešíri nákaza. Ležadlá na plážach musia byť od seba vzdialené najmenej  1,5 metra a uteráky sa budú dodávať zabalené v plastových obaloch.

V hoteloch musia byť termálne kamery, ktoré budú merať teplotu personálu aj hosťom. Izby sa nebudú môcť používať 24 hodín potom, ako ich ubytovaní opustia. Vo výťahu môže ísť naraz iba jedna osoba.

Slovinsko

V súčasnosti majú bez obmedzení prístup do Slovinska iba Chorváti. Zoznam bezpečných krajín sa bude postupne rozširovať podľa aktuálneho stavu. Otvorené sú už hotely, ktoré majú maximálne 30 lôžok, horské chaty, kempy a parkoviská pre obytné vozidlá. Zatial však môžu obytovať iba domácich a Chorvátov.

Reštaurácie sú už úplne otvorené. V obchodoch a v hromadnej dopravy sa môže chodiť iba s rúškom. Národné pamiatky už sú otvorené, rovnako ako jaskyne ďalšie turistické aktivity. Bazény, fitness centrá, diskotéky a nočné kluby zostávajú zatvorené.

Bulharsko

Bulharsko sa zatiaľ pre slovenských turistov neotvára. Od 1. júna by mali zmierniť niektoré opatrenia týkajúcich sa Srbska a Grécka. O podobnom uvoľnení rokuje bulharská vláda aj s Nemeckom a Rakúskom. V krajine sú otvorené niektoré hotely, bazény, obchody či vonkajšie bary a reštaurácie. Sú povolené individuálne vonkajšie aktivity a prechádzky v horách či národných parkoch.

Egypt

Egypt je pre zahraničných turistov zatiaľ zatvorený. Domácu turistiku povolí až v druhej polovici po skončení ramadánu (23. máj). Desať primorských hotelov už dostalo povolenie otvoriť, keď splnilo podmienky, ktoré určila Svetová zdravotnícka organizácia. Ďalších 172 hotelov na povolenie čaká.

Do 1. júna môžu hotely využívať iba polovicu svoje kapacity. Stoly budú od seba vzdialene 1,5 metra a sediet pri nich môžu iba ľudia z rovnakej izby. Hotely musia hosťom aj zamestnancom merať teplotu a musia mať svojho lekára aj vyčlenenú oblasť pre nakazených.

Nemecko

Pre zahraničných turistov zostáva Nemecko zatvorené asi až do polovice júna. Každá spolková krajina si opatrenia určuje sama. Napríklad v Bavorsku plánujú otvoriť reštaurácie 25. mája a hotely od 30. mája. Platí to aj pre zámky a zábavné parky. Od 26. mája Nemecko otvorí viacero hraničných priechodov a hraničné kontroly budú iba náhodné kontroly.

Momentálne stále platí povinnosť ukázať pri vstupe do krajiny negatívny test na koronavírus. V opačnom prípade pôjde do povinnej dvojtýždňovej karantény. Zmeniť by sa to malo počas najbližších týždňov.

Rakúsko

Vláda od 17. mája otvorila hraničné priechody s českom, Slovenskom a Maďarskom. O deň skôr boli otvorené hranice s Nemeckom, Lichtenštajnskom a Švajčiarskom. Kontroly sú len náhodné. Od 15. júna by Rakúsko malo otvoriť hranice úplne.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.