Situácia vo svete stále nie je dobrá. WHO hlási rekordný denný nárast nakazených

Polícka pred rezidenciou čínskeho veľvyslanca v izraelskom meste Herzlija
Zdroj: AP Photo/Mark Schiefelbein

Čoskoro dosiahneme tragický míľnik päť miliónov prípadov.

Za posledných 24 hodín pribudlo podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) až 106.000 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je najvyšší denný prírastok od vypuknutia pandémie. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.

WHO vyjadrila znepokojenie nad narastajúcim počtom nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v chudobných krajinách. K tomu dochádza paralelne s tým, ako mnohé bohaté štáty uvoľňujú obmedzenia zavedené v dôsledku pandémie COVID-19.

"Ešte náš čaká dlhá cesta čo sa týka tejto pandémie (COVID-19)," povedal generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na tlačovej konferencii.

"Veľmi nás znepokojuje stúpajúci počet prípadov (nakazených) v krajinách s nízkymi a strednými príjmami," dodal. "Čoskoro dosiahneme tragický míľnik päť miliónov prípadov," povedal šéf núdzového programu WHO Mike Ryan.

TIP: Sledujte štatistiky šírena koronavírusu vo svete.

Americký prezident Donald Trump v pondelok pohrozil trvalým zastavením financovania WHO zo strany Spojených štátov, pokiaľ v nej do 30 dní nedôjde k "podstatným zlepšeniam".

Washington pozastavil svoju finančnú podporu WHO v polovici apríla a obvinil túto organizáciu z toho, že má príliš blízke vzťahy s Čínou, ako aj zo zlého prístupu k riešeniu pandémie koronavírusu. Šéf WHO vyjadril odhodlanie preskúmať postup WHO.

Ryan v nadväznosti na to uviedol, že takéto prešetrovanie sa zvyčajne deje až po tom, ako sa pandémia skončí. "Ja by som práve teraz radšej pokračoval v práci na odozve na núdzovú situáciu, aj epidemiologickej kontrole, vývoji a distribúcii vakcín, zlepšení dohľadu, záchrany životov, distribúcii nevyhnutného ochranného vybavenia pre zamestnancov... či znižovania dopadu tejto choroby na utečencov a migrantov," uviedol.

ŽENEVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.