Smart karanténu by mal štát spustiť už v piatok popoludní

Interné testy boli úspešné.

Mobilnú aplikáciu pre tzv. smart karanténu by mohli spustiť najskôr v piatok (22. 5.) po 15.00 h, tak ako bolo avizované.

Úrad vlády informoval, že jej interné testovanie bolo na strane štátu úspešné. Slovensko ešte čaká na jej schválenie od Apple a Google, ktoré vykonávajú nad všetkými aplikáciami, ktoré súvisia s pandémiou, špeciálny dohľad.

„Tieto spoločnosti aktuálne posudzujú, či aplikácia spĺňa ich interné predpisy, či dostatočne chráni používateľa a podobne," konštatuje úrad v stanovisku.

Občania Slovenskej republiky by mali pred príchodom na štátnu hranicu overiť na stránke korona.gov.sk, či je aplikácia v ostrej prevádzke.

Smart karanténa bude dobrovoľná, štátnu karanténu jej zavedením nerušia. Bude to len alternatíva. Občan na jej absolvovanie bude musieť splniť viacero podmienok a bez smartfónu nebude môcť absolvovať domácu izoláciu, keďže nebude môcť používať aplikáciu.

Zdroj: TASR

Tento druh karantény má fungovať tak, že občan, ktorý sa chce vrátiť zo zahraničia na Slovensko, vyplní formulár na ekarantena.korona.gov.sk (portál ešte nie je funkčný, pozn. red.).

Stiahne si aplikáciu, aktivuje ju. Na hraniciach skontrolujú registráciu, biometriu tváre, občan podpíše čestné vyhlásenie a poučenie. Domov, respektíve na miesto domácej izolácie, sa presunie individuálne.

Aplikácia ho bude v náhodných intervaloch a počtoch vyzývať, aby sa preukázal. Podozrenie na porušenie karantény má aplikácia hlásiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva. Ten má občana požiadať o vysvetlenie.

Pozrite si reportáž o smart karanténe, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hranica

Dôležité udalosti