Brazília robí málo testov na COVID-19. Nakazených je vyše 300-tisíc, ale skutočné čísla sú vyššie

Baňa Darkov v Česku
Baňa Darkov v Česku Zdroj: TASR/AP

Počet obetí epidémie choroby COVID-19 v Brazílii prekročil hranicu 20 000.

Brazília za posledných 24 hodín zaznamenala ďalších 1188 úmrtí na chorobu COVID-19 spôsobovanú novým koronavírusom, čím celkový počet obetí epidémie v krajine prekročil hranicu 20 000.

Podľa piatkovej správy agentúry AFP v Brazílii evidujú viac ako 310 000 infikovaných, pričom však odborníci upozorňujú, že v krajine sa robí málo testov, takže skutočný počet nakazených novým koronavírusom je zrejme oveľa vyšší.

S prudko rastúcou krivkou infikovaných a úmrtí sa Brazília so svojimi 210 miliónmi obyvateľov z hľadiska celkového počtu prípadov v celosvetovom meradle dostala na tretie miesto - za Spojené štáty a Rusko.

Podľa údajov brazílskej vlády sa počet obetí epidémie v krajine v priebehu uplynulých 11 dní zdvojnásobil a celosvetovo je šiesty najvyšší.

Napriek znepokojivému šíreniu choroby COVID-19 v Brazílii krajne pravicový prezident Jair Bolsonaro vo štvrtok opäť pokračoval vo svojich výzvach na zrušenie opatrení na obmedzenie voľného pohybu ľudí a ekonomických aktivít a apeloval oživiť ekonomiku.

Takmer vo všetkých 27 štátoch Brazílie však naďalej platí nejaká forma tzv. lockdownu, hoci Brazílčania už sú aj netrpezliví, keďže reštrikcie boli uvalené koncom marca.

Epidémiou je najviac zasiahnutý štát Sao Paulo, kde evidujú približne štvrtinu úmrtí a nakazených v krajine. Šírenie koronavírusu SARS-CoV-2 sa v posledných dňoch zrýchlilo aj v štáte Rio de Janeiro.


BRAZÍLIA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Brazília

Dôležité udalosti