Nová štúdia ukázala, ako ďaleko sa šíri vydýchnutý vzduch z rôznych typov ochranných masiek

Havária lietadla v Pakistane
Havária lietadla v Pakistane Zdroj: reprofoto: YouTube/Edinburgh University

Horšie tesniace produkty prepúšťajú vydýchnutý vzduch najmä smerom dole a dozadu.

Nová štúdia škótskych vedcov ukázala, že masky a rúška pomáhajú brániť šíreniu koronavírusu tým, že skracujú dosah výdychu až o 90 percent.

Odborníci z University of Edinburgh testovali 7 druhov pokrývok tváre, vrátane podomácky vyrobených rúšok, medicínskych masiek aj štítu. Ukázalo sa, že v ich účinnosti nie je zásadný rozdiel a všetky dokážu výrazne prispieť k zastaveniu šírenia nákazy. Píše o tom portál medicalexpress.com.

Vedci z Hongkongu pred týždňom zverejnili štúdiu, ktorá ukázala, že v oblastiach, kde ľudia poctivo nosili rúška a masky, sa spomalilo šírenie vírusu až o 60 percent.

„Bolo to veľmi upokojujúce zistenie. Podomácky vyrobené rúška zabraňujú výdychu v horizontálnom šírení podobne ako chirurgické masky. Pravdou však je aj to, že pred vírusom ľudí najlepšie ochránia dôkladne utesnené typy pokrývok tváre," uviedla lekárka Felicity Mehendaleová, zo spomínanej univerzity.

Horšie tesniace produkty prepúšťajú vydýchnutý vzduch najmä smerom dole a dozadu.

„Pri kašľaní s nasadenou netesniacou maskou je potrebné dávať si pozor, na ktorú stranu otočíte hlavu. Preto by ľudia nemali stáť príliš blízko vedľa človeka s takouto ochranou, z bočnej ani zo zadnej strany," dodala Mehendaleová.

EDINBURG/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti