Spoveď prvého pacienta: Po prebratí nepoznal koronavírus, čakalo ho nepríjemné prekvapenie

Obálka knihy.
Zdroj: Profimedia.sk

Lekára považuje za svojho druhého otca.

Mattia Maestri, prvý pacient, ktorý sa koronavírusom SARS-CoV-2 nakazil v Taliansku, uviedol v sobotu v rozhovore pre týždenník Sportweek, že jeho život sa vracia do bežných koľají. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA.

Maestrimu diagnostikovali koronavírus 20. februára v rodnom meste Codogno. Jeho prípad bol vôbec prvý zaznamenaný lokálny prenos koronavírusu v krajine.

Tridsaťsedemročný Talian v rozhovore spomenul, že sa cíti dobre, a že odmietol psychologickú pomoc. "Povedal som nie vďaka, cítim sa úplne normálne. Pre mňa osobne to bol v mnohých ohľadoch iba zápal pľúc," povedal, dodávajúc, že ostáva v úzkom kontakte s doktorom, ktorý ho zachránil.

"Stal sa mojím druhým otcom. Mojím novým otcom. Veľa sa rozprávame. Riadim sa a budem sa riadiť jeho radami na mojej dlhej ceste späť k normálu," dodal Maestri.

Talian, ktorý je inak amatérskym bežcom a bývalým futbalistom, si po nakazení prešiel emocionálnym aj telesným kolotočom. Tri týždne strávil v bezvedomí na jednotke intenzívnej starostlivosti. Keď sa prebudil, nevedel, čo je koronavírus.

Keď si zapol mobil, čakala naňho záplava nenávistných komentárov na internete, pretože ľudia ho vinili z toho, že vírus šíril pri behaní, a že dokonca najprv odmietal hospitalizáciu. "Všetci mi vraveli, aby som na Googli nevyhľadával heslo prvý pacient. Problémom bolo, že všetky tie veci o mne boli lži," posťažoval sa.

Maestriho prepustili z nemocnice 21. marca. Jeho otec podľahol ochoreniu COVID-19 dva dni pred tým. Jeho tehotná manželka sa taktiež nakazila, ale medzičasom sa už vyliečila a 7. apríla porodila zdravé dievčatko.

Stále ostáva nejasné od koho sa Maestri nakazil. Nedávne štúdie však ukazujú, že vírus sa v krajine nachádzal týždne a možno aj mesiace pred tým, než Maestrimu koronavírus diagnostikovali.

RÍM/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Taliansko

Dôležité udalosti