Pod dohľadom aplikácie začali prepúšťať aj ľudí zo štátnej karantény. Nie všetkých, ako sľubovali

Juraj Rizman, ako poradca prezidentky, počas príhovoru na Európskom fóre pre čistejšie ovzdušie. (november 2019)
Juraj Rizman, ako poradca prezidentky, počas príhovoru na Európskom fóre pre čistejšie ovzdušie. (november 2019) Zdroj: TV Markíza

Ostatní si budú musieť počkať na testovanie.

Stovky ľudí sú už v domácej karanténe. Štát postupne zapája aplikáciu, vďaka ktorej nemusia ísť Slováci po návrate zo zahraničia do štátnych zariadení. Stále sa to ale netýka všetkých. Spustenie aplikácie sprevádzali komplikácie.

Boli sme pri tom. Pozrite si reportáž Viktora Serebryakova:

Súvisiaci obsah

Domov začali postupne prepúšťať aj ľudí zo štátnych karanténnych centier. Pod dohľadom mobilnej aplikácie opustili zariadenia repatrianti z bratislavského internátu a Gabčíkova. Nepustili však všetkých. Do smart karantény išli len tí, ktorí sú na Slovensku od piatka. Krízový štáb pritom sľuboval, že sa to bude týkať všetkých.

Na bratislavskom vysokoškolskom internáte je ubytovaných približne 140 navrátilcov zo zahraničia. umiestnili tam aj Slovákov, ktorí prišli na hranice v piatok a očakávali, že pôjdu rovno domov, no inteligentná karanténa ešte nefungovala. Dočkali sa jej až dnes popoludní.

Stále sa to týka iba tých, ktorí majú mobily s operačným systémom Android. Ostatní sa ale vynašli a nechali si telefóny, prípadne slovenské sim karty, poslať cez známych.

Trvalo to iba pár desiatok minút a prví ľudia začali internát opúšťať. Už pod dozorom mobilnej aplikácie mieria domov.

Ostatní si budú musieť počkať na testovanie na koronavírus. Vláda pritom avizovala, že prepustenie do smart karantény sa bude týkať všetkých repatriantov v karanténnych zariadeniach. Písal o tom aj premiér na sociálnej sieti.

Krízový štáb tvrdí, že repatrianti, ktorí prišli do karantény, majú už termíny na testovanie a je lepšie počkať si na výsledky, ako ísť domov. Zároveň nevylučujú, že ak aplikáciu schváli aj spoločnosť Apple, budú môcť smart karanténu využiť všetci.

Povinné umiestňovanie ľudí do karanténych centier zrejme bude mať svoju dohru na súde. Ústavný súd už eviduje prvú sťažnosť. A podľa našich informácií sa chystá aj hromadná žaloba. Podpísaných je pod ňou už 35 ľudí.

Téme sa venoval René Medzihradský:


BRATISLAVA/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti