Rakúska vláda sa dohodla na termíne otvorenia hraníc so Slovenskom, Českom a Maďarskom

Cennet - Melisa a Arzu
Cennet - Melisa a Arzu Zdroj: TASR/AP/Ronald Zak

Grécko po dvoch mesiacoch obnovilo dopravu na ostrovy.

Hranice Rakúska so Slovenskom, s Českom a Maďarskom by sa mohli úplne otvoriť od polovice júna. Povedal to v pondelok rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg po videokonferencii s rezortnými kolegami zo spomínaných krajín, informovala agentúra APA.

Videokonferencia podľa Schallenberga "jasne ukázala, že existuje pozitívna dynamika čo sa týka obnovy slobody cestovať od polovice júna". Predpokladom je podľa neho to, že sa počty nakazených budú vyvíjať pozitívnym smerom, ako to bolo doteraz.

V tom prípade by sa mohli premiéri uvedených krajín na konečnom otvorení hraníc dohodnúť veľmi skoro, zdôraznil. To, či sa však hranice so všetkými spomenutými krajinami otvoria súčasne, bude závisieť od jednotlivých vlád. Agentúra APA poznamenala, že minister tak narážal na doteraz váhajúce Slovensko.

Čo sa týka rakúskych južných susedných štátov - Talianska a Slovinska -, Schallenberg neuviedol konkrétne termíny otvárania hraníc. V tejto súvislosti povedal, že je v pravidelnom kontakte so všetkými susednými štátmi.

"Obmedzená sloboda cestovať s Talianskom by mala platiť tak krátko, ako je možné, ale tak dlho, ako je nevyhnutné," uvádza rakúsky rezort diplomacie.

Taliansko chce hranice pre občanov Európskej únie otvoriť od 3. júna, čo však Rakúsko považuje za príliš skorý termín. Slovinsko najprv ohlásilo, že od 31. mája uvoľní režim na hraniciach a do krajiny budú môcť vstupovať obyvatelia iných štátov EÚ bez toho, aby museli ísť do povinnej karantény. Vláda toto nariadenie však neskôr upravila s tým, že uvoľňovanie režimu na slovinských hraniciach bude postupné.

Rakúsko však s otvorením hraníc so Slovinskom váha, pretože táto krajina susedí s koronavírusom závažne zasiahnutým Talianskom. Slovinská vláda v sobotu ostro kritizovala Rakúsko a žiadala skoré otvorenie hraníc pre osobnú dopravu.

Španielsko začalo uvoľňovať opatrenia

Španielsko vstúpilo v pondelok do prvej fázy uvoľňovania obmedzení zavedených v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Informoval o tom denník The Guardian s tým, že niektoré časti krajiny vstúpili dokonca už do druhej fázy, a teda obmedzenia zmiernili ešte o čosi viac.

Prvá fáza sa podľa denníka El País vyznačuje opätovným povolením stavebných prác v obytných zónach či flexibilnejším otváraním nákupných centier. Povolené bude otvorenie obchodov menších než 400 metrov štvorcových, pričom však budú musieť do svojej prevádzky zabezpečiť osobitný vstup zvonku. Do múzeí bude smieť vstúpiť naraz 30 až 50 percent z bežnej kapacity návštevníkov.

Zdroj: TASR/AP/Emilio Morenatti

Druhá fáza zmierňovania opatrení umožní miestnym úradom kontrolovať počet ľudí na plážach, aby sa zabezpečili dvojmetrové rozstupy medzi návštevníkmi. Zavedú sa aj časové limity pre ľudí na plážach a na priľahlých parkoviskách. Prístup na pláže musí byť zároveň bezplatný, ako vyplýva z príslušného nariadenia. Každá osoba bude môcť zabrať najviac štyri metre štvorcové, aby bolo možné vyčísliť celkovú kapacitu pláže.

Turisti zo zahraničia si môžu dovolenku v Španielsku naplánovať od júla, ako v pondelok vyhlásila tamojšia ministerka pre turizmus Reynes Marotová. V júli totiž zrejme vyprší povinnosť podstúpiť po vstupe do krajiny povinnú 14-dňovú karanténu, poznamenala agentúra Reuters. "Je úplne rozumné naplánovať si v júli v Španielsku letnú dovolenku, povedala Marotová v rozhovore pre lokálnu rozhlasovú stanicu Onda Cero.

Návrat zahraničných turistov do Španielska od júla avizoval už v sobotu španielsky premiér Pedro Sánchez.


Grécko otvára reštaurácie a obnovuje dopravu na ostrovy

Grécko v snahe opätovne oživiť turistický ruch obnovilo v pondelok - po viac než dvoch mesiacoch - pravidelnú prepravu na ostrovy v Egejskom a Iónskom mori, kam sa turisti budú môcť z pevniny dostať trajektom aj letecky. V celej krajine sa takisto otvárajú reštaurácie, kaviarne a bary, informovala agentúra AP s odvolaním sa na miestne médiá.

Cestovať na grécke ostrovy mohli od konca marca, keď začali platiť prísne obmedzenia súvisiace s bojom proti pandémii nového koronavírusu, len ľudia, ktorí tam majú trvalý pobyt a dodávatelia tovarov.

Nízke počty nakazených však gréckej vláde umožnili naštartovať dovolenkovú sezónu skôr než sa pôvodne očakávalo, a to už 15. júna. Grécky krízový štáb pre boj proti pandémii COVID-19 uviedol, že koncom mája zverejní zoznam krajín, ktorých občania budú môcť do Grécka pricestovať bez toho, aby museli ísť do povinnej dvojtýždňovej karantény, doplnila rakúska stanica ORF.

Na trajektoch a v reštauráciách platia prísne nariadenia týkajúce sa odstupu medzi ľuďmi a obmedzenia počtu pasažierov a hostí. Trajekty prepravia naraz len polovicu z doterajšej povolenej kapacity osôb, napísal denník Die Welt. Pri jednom stole v reštaurácii budú môcť sedieť najviac šiesti ľudia a obsadených smie byť len polovičný počet stolov, vyplýva z nariadení krízového štábu.

Na gréckych ostrovoch evidovali doteraz len málo prípadov infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2. Na piatich ostrovoch - Lesbos, Samos, Rodos, Zakynthos a Korfu - pribudnú v rámci preventívnych opatrení - nové jednotky intenzívnej starostlivosti, aké už existujú napríklad na Kréte.

Oblasť cestovného ruchu sa na gréckom hospodárstve podieľa viac než desiatimi percentami a prináša aj množstvo sekundárnych benefitov. Vlani navštívilo Grécko viac než 34 miliónov turistov, ktorí minuli v krajine 18,2 milióna eur, ako vyplýva z centrálnych údajov.

Rakúsko povolí od 29. mája podujatia do 100 účastníkov

Rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober a štátna tajomníčka pre oblasť kultúry Andrea Mayerová predstavili na pondelňajšej tlačovej konferencii plán uvoľňovania obmedzení v oblasti kultúry, ktoré boli zavedené v dôsledku pandémie nového koronavírusu. Informoval o tom denník Kurier.

Anschober upozornil na to, že v Rakúsku má pandémia "veľmi dobrý vývoj" a evidujú tam len 36 nových prípadov nakazených a 760 aktívnych prípadov, z ktorých je 139 v nemocniciach, čo umožňuje povoliť zmiernenie opatrení aj vo sfére kultúry.

Od 29. mája budú povolené vonkajšie i vnútorné podujatia do 100 účastníkov. K 1. júlu sa ich počet zvýši na 500 a od 1. augusta na 750 až 1250 (v tomto prípade bude potrebné výnimočné povolenie). Miesta na sedenie musia byť však pridelené, inak bude platiť hranica do 100 ľudí. Od začiatku júla sa otvoria aj kiná.

Anschober zdôraznil, že 29. mája sa otvoria aj hotely a voľnočasové zariadenia vrátane zábavných parkov či kúpalísk. Minister apeloval na "konzekventné bezpečnostné opatrenia", ktoré je potrebné dodržiavať, aby "sa nám nič nestalo".

Pri kultúrnych podujatiach vo vnútorných priestranstvách sú možné aj výnimky z dodržiavania metrového odstupu, avšak v tom prípade musia ľudia nosiť ochranné rúška. Meyerová podľa agentúry DPA spresnila, že napríklad v divadlách, kde sú rady na sedenie tesne vedľa seba, stačí, ak zostane voľné každé druhé sedadlo - ľudia však musia mať rúška zakrývajúca ústa a nos.

Kultúrne podujatia budú môcť spoločne navštíviť štyria dospelí ľudia - tento počet platí aj v gastronómii. Takéto pravidlá platia aj pre kongresy, oslavy narodenín, svadby a pohreby, dodal Anschober.

Meyerová uviedla, že tieto nariadenia platia do konca augusta. V septembri môže dôjsť k ďalším zmierneniam obmedzení, dodala.

Spolu s otváraním je podľa Anschobera dôležité uskutočniť aj ofenzívnu stratégiu na zastavenie šírenia vírusu a udržanie nízkeho počtu nakazených, aby sa zabránilo druhej vlne nákazy.

Nemecká vláda odporučila zmiernenie opatrení od 6. júna

Nemecká vláda odporučila jednotlivým spolkovým krajinám, aby od 6. júna zmiernili niektoré opatrenia týkajúce sa spoločenského odstupu, ktoré boli zavedené v rámci boja s pandémiou koronavírusu. Informoval o tom denník Bild s tým, že ešte stále musí byť limitovaný počet zhromažďujúcich sa ľudí.

Šéf úradu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej Helge Braun podľa oficiálneho dokumentu, ktorý mal k nahliadnutiu Bild, odporučil, aby sa na otvorených priestranstvách stretávalo najviac 20 ľudí; v uzavretých miestnostiach by mal ich počet byť limitovaný na maximálne desať, napísala agentúra Reuters. Potrebné je dodržiavať hygienické opatrenia, dodal Braun.

Nemecká vláda ďalej odporúča "súkromné stretnutia, ak je to možné, vonku, keďže tam je výrazne nižšie riziko nákazy".

Braun navrhuje, aby ľudia aj po 5. júni na verejnosti naďalej dodržiavali minimálne 1,5-metrový odstup od ostatných a na určitých verejných miestach nosili ochranné rúška.

ATÉNY, MADRID/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Grécko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.