COVID-19 na Slovensku: Nakazili sa najmä mladí, obete mali hrozne zdevastované pľúca

Odborníci stále hovoria o opatrnosti a dodržiavaní opatrení.

Koronavírus na Slovensku potrápil prevažne mladých ľudí. Aktívne ochorenie má už iba 163 ľudí a tí by už nemali byť veľkým rizikom. Matematické výpočty dokonca hovoria, že koncom budúceho týždňa by počet nakazených mohol začať klesať k nule. Takí optimisti však vraj ešte byť nemáme.

Od šiesteho marca, kedy na Slovensku potvrdili prvý prípad korony, sa vírusom zatiaľ nakazilo oficiálne 1513 ľudí. Väčšinu z nich tvorili mladí, ktorí sa s chorobou popasujú lepšie.

Doktor Peter Sabaka lieči v Bratislave ľudí s ochorením COVID-19 od samého začiatku. Staral sa aj o prvého nakazeného. Situácia je vraj už teraz lepšia, no ťažké prípady im pribúdali z pezinského domova sociálnych služieb aj na začiatku epidémie, keď prichádzali prví pacienti s rozvinutým ochorením. Infektológa Pavla Jarčušku zasa prekvapili zábery pľúc po pitve.

„Väčšina z nás, ktorí sme videli obrázky postihnutých pľúc, sme nikdy takto strašne zdevastované pľúca nevideli," prezradil.

Aktívne ochorenie má na Slovensku už asi len 10 % z nakazených. Od nich by sa choroba už šíriť nemala.

Pomaly tiež pribúdajú noví pacienti, naopak, počet uzdravených rastie. Niektoré výpočty dokonca hovoria, že koncom budúceho týždňa by sa počet chorých mohol začať približovať k nule.

Odborníci stále hovoria o opatrnosti a dodržiavaní opatrení, najmä smerom von. Zatiaľ povolili voľnejší cezhraničný styk s ôsmimi krajinami. Predlžuje sa však zatvorenie letísk. Ďalší postup by mali oznámiť v pondelok.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti