Americký svetadiel je novým ohniskom ochorenia COVID-19

Tetovacie štúdio v Kodani po opätovnom otvorení.
Zdroj: Profimedia.sk

Brazília eviduje zhruba 375.000 prípadov koronavírusu, čo je po USA druhý najvyšší počet infikovaných na svete.

Na americkom svetadiele - v Severnej Amerike a Južnej Amerike - zdravotnícke úrady evidujú už viac než 2,4 milióna prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a vyše 143.000 súvisiacich úmrtí, čo z tohto regiónu robí v globálnom meradle nové ohnisko pandémie COVID-19. Vyhlásila to v utorok riaditeľka Panamerickej zdravotníckej organizácie (PAHO) Carissa Etiennová, ktorú citovala tlačová agentúra DPA.

Podľa jej slov je PAHO zvlášť znepokojená vysokou mierou výskytu infekcie v Brazílii - kde tamojší prezident Jair Bolsonaro kritizuje obmedzenie pohybu obyvateľstva -, ako aj v Peru a Čile.

Pre väčšinu krajín tohto svetadielu "teraz nie je vhodný čas na zmierňovanie opatrení alebo znižovanie preventívnych stratégií", uviedla Etiennová vo vyhlásení pre médiá, citovanom na oficiálnej webovej stránke PAHO.

Etiennová zároveň vyzvala na prikročenie k "agresívnym preventívnym opatreniam" voči neprenosným chorobám ako cukrovka či ochoreniam kardiovaskulárneho systému a dýchacích ciest. Tie boli pred pandémiou COVID-19 na americkom svetadiele zodpovedné za 81 percent všetkých úmrtí a osoby trpiace týmito chorobami nový typ koronavírusu ohrozuje najviac, dodala riaditeľka PAHO.

Brazília, najväčšia juhoamerická krajina, eviduje zhruba 375.000 prípadov koronavírusového ochorenia COVID-19, čo je po USA druhý najvyšší počet infikovaných na svete. Ochoreniu v Brazílii doteraz podľahlo už vyše 23.000 ľudí.

Z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa (JHU) vyplýva, že v USA bolo dosiaľ potvrdených vyše 1,66 milióna prípadov nákazy. Spojené štáty zostávajú krajinou, ktorú pandémia koronavírusového ochorenia zasiahla z celosvetového hľadiska najťažšie, pokiaľ ide o počet úmrtí i počet potvrdených prípadov infekcie.

BOGOTA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti