Hlavný liek proti koronavírusu dostal v Česku stopku. Má vážne vedľajšie účinky

HD_Landl_kompl_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: Profimedia.sk

Podávanie lieku pacientom s COVID-19 zakázali aj vo Francúzsku.

Najpoužívanejší liek pre pacientov s COVID-19 v Česku má vážne vedľajšie účinky. Látku hydroxychlorochin dostali od lekárov stovky ľudí v domácej liečbe.

Ukázalo sa však, že toto antimalarikum spôsobuje spomalenie činnosti srdca, ktoré môže viesť až k jeho zástave. Píše o tom portál Lidovky.

Svetová zdravotnícka organizácia preto už zastavila klinické testy lieku. Od jeho používania sa ustupuje aj v Česku.

"Niekoľko štúdií jasne ukázalo, že potenciálny prínos hydroxychlorochinu pre pacientov s COVID-19 je úplne nevyvážený s jeho rizikami," uviedol pre Lidovky profesor Vladimír Černý, predseda Českej spoločnosti anestéziológie, resuscitácie a intenzívnej medicíny.

"Zahraničné štúdie ukazujú, že u pacientov, ktorým podali tento liek, je zvýšený výskyt úmrtí," dodal Černý.

Hydroxychlorochin je najnebezpečnejší v kombinácii s antibiotikom azitromycen. Už koncom apríla pred antimalarikom varovala šéfka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (SÚKL) Irena Storová, ktorá zdôraznila, že jeho nasadenie mimo účel, pre ktorý bol pôvodne určený, je spojené s rizikami. Hranica medzi terapeutickou a toxickou dávkou je podľa nej veľmi tenká.

Do popredia sa tak dostáva liek remdesivir, ktorý sa spomína už od začiatku epidémie. Pôvodne bol vyvinutý proti ebole, no osvedčil sa aj v boji proti koronavírusu.

"Štúdie ukázali, že zo všetkých testovaných liekov má najvyššiu účinnosť a ovplyvnenie klinického výsledku je pri ňom najväčšie," povedal pre Lidovky profesor Černý. 

Francúzska vláda zakázala používanie hydroxychlorochinu na liečbu COVID-19

Francúzski lekári už nesmú pacientov s ochorením COVID-19 liečiť pomocou hydroxychlorochínu. Rozhodla o tom v stredu tamojšia vláda po tom, ako dva jej poradné orgány a tiež Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozornili na štúdie tvrdiace, že tento liek môže byť vážnou hrozbou pre zdravie. Informovala o tom agentúra AFP.

Momentálne je vo Francúzku hydroxychlorochín povolené používať len na klinické testy za účelom zistenia jeho účinnosti voči koronavírusu SARS-CoV-2. Normálne sa používa na liečenie malárie či autoimunitných ochorení, ako sú reumatoidná artritída či lupus erythematosus.

Hydroxychlorochín spropagoval popredný francúzsky virológ Dr. Didier Raoult, ktorý ešte na začiatku koronavírusovej pandémie na základe svojho výskumu uvádzal, že hydroxychlorochín zmierňuje prejavy ochorenia COVID-19.
Jeho tvrdenie si vyslúžilo celosvetovú pozornosť - vrátane amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý nedávno oznámil, že hydroxychlorochín denne preventívne užíva.

PRAHA/kc, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Liek

Dôležité udalosti