Koronavírus mení naše ambulancie. Niekde dokonca revolučne

Kontrola na hranici
Kontrola na hranici Zdroj: TV Markíza

Ministerstvo pracuje na tom, aby sa telemedicína stala súčasťou štandardných postupov aj legislatívy.

Pacientov vyšetrujú prostredníctvom videohovorov už aj tam, kde to roky považovali za sci-fi. Ako funguje telemedicína v praxi, nám ukázal všeobecný lekár, ktorý stále ordinuje v špeciálnom režime.

Aj v týchto dňoch sú dvere pred čakárňou zamknuté. V jednej ambulancii sme boli aj pred pár týždňami. Lekárom vtedy chýbali ochranné prostriedky, museli improvizovať aj s lyžiarskymi okuliarmi.

S desiatkami pacientov stále komunikujú telefonicky. Ak už niekto musí prísť do ambulancie, snažia sa ho objednať na konkrétny čas. Opäť robia aj preventívne prehliadky.

Popri mínusoch má koronakríza aj svoje plusy. Aj malé dedinské ambulancie začali robiť to, čo vo svete poznajú už roky.

Práve pandémia takto vtlačila lekárov do digitálneho sveta. Niektorí pacienti sa dajú vyšetriť aj na diaľku. Lekári sa spájajú aj s dôchodcami. Buď sú sami technicky zdatní, alebo im pomôže rodina.

Online vyšetrenia nenahradia osobný kontakt lekárov s vážne chorými ľuďmi. Šetria však čas, peniaze, čakárne sú prázdnejšie a lekár sa môže viac venovať prevencii a pacientom v ambulancii. Ministerstvo odkázalo, že pracuje na tom, aby sa telemedicína stala súčasťou štandardných postupov aj legislatívy.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ambulancia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.