Ekonomické následky pandémie môžu do chudoby uvrhnúť až 86 miliónov detí

Horiaci kamión na D2.
Zdroj: TASR/AP Photo/Koji Sasahara

Za uplynulý rok by teda išlo o 15-percentný nárast.

Koronavírusová pandémia a jej ekonomické dôsledky môžu do konca roku 2020 do chudoby uvrhnúť až 86 miliónov detí. Uvádza sa v spoločnej štúdii Detského fondu OSN (UNICEF) a neziskovej organizácie Save the Children (Zachráňme deti). Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

Zo štúdie tiež vyplýva, že celkový počet detí postihnutých chudobou dosiahne celosvetovo 672 miliónov. Za uplynulý rok by teda išlo o 15-percentný nárast. Takmer dve tretiny detí z uvedeného celkového počtu žijú v oblasti subsaharskej Afriky a v južnej Ázii. Deti, ktoré do chudoby uvrhnú ekonomické dôsledky pandémie, však žijú prevažne v Európe a v strednej Ázii.

Štúdia svoj odhad stavia na predpokladoch Svetovej banky (SB) a Medzinárodného menového fondu (MMF). "Rozsah a hĺbka finančných ťažkostí ohrozuje roky pokroku v potláčaní detskej chudoby," uvádza výkonná riaditeľka UNICEF Henriette Foreová.

Šéfka organizácie Save the Children Inger Ashingová dodáva, že tomuto scenáru môžeme zabrániť okamžitou a rozhodnou reakciou. Tá by mala zahŕňať rozšírenie sociálnych programov.

NEW YORK/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.