Taliansko má zrejme najhoršie za sebou. Zo svedectiev lekárov však behá mráz po chrbte

Horná Dolná
Zdroj: Instagram/Paolo Miranda

Hoci je pandémia v krajine postupne na ústupe, psychika zdravotníkov je veľmi zlá.

Doslova celý svet považoval lekárov a zdravotnícky personál v Taliansku za hrdinov. Krajina z Apeninského polostrova je totiž jednou z najviac zasiahnutých krajín sveta novým koronavírusom.

Britská BBC však priblížila príbehy týchto ľudí, ktorí na záchranu a starostlivosť pacientov s COVID-19 nasadzovali a stále nasadzujú životy a maximálne nasadenie.

Najviac postihnutou oblasťou Talianska bolo Lombardsko na severe krajiny. Paolo Miranda, ktorý pracuje na jednotke intenzívnej starostlivosti v Cremone, tvrdí, že ho hocičo ľahšie podráždi.

„Veľmi rýchlo sa nahnevám a pohádam. Nikdy nechcem zabudnúť na to, čo sa u nás stalo. Čoskoro to už bude len história," tvrdí muž, ktorý sa súčasnú situáciu rozhodol zvečniť fotografiami seba a kolegov v práci.

Zdroj: Instagram/Paolo Miranda

Chce nimi ukázať, ako sa vyrovnávajú s druhou fázou, počas ktorej sa krajina pomalými krokmi vracia do starých koľají. „Hoci závažných prípadov ubúda, pripadáme si, akoby nás obklopovala tma, akoby sme mali na tele množstvo rán. Všetko, čo sme videli, totiž nosíme v sebe," dodal.

V rovnakom duchu sa rozhovorí aj jeho kolegyňa Monica Mariottiová. „Veci sú teraz ďaleko zložitejšie, než tomu bolo počas krízy. Mali sme nepriateľa, proti ktorému sme bojovali. Teraz, keď mám čas premýšľať, si pripadám stratená."

Klesajúci počet hospitalizovaných a mŕtvych by mohlo znamenať upokojenie situácie, lenže zrejme len navonok. S miznutím pandémie sa totiž v telách zdravotníkov stráca adrenalín a do popredia sa dostáva niekoľkotýždňový stres.

Monica doplnila, že v noci nemôže spať a ak sa jej to podarí, budia ju nočné mory. Srdce jej búši tak rýchlo, že neraz lapá po dychu. Mrzí ju, že v Taliansku im ľudia až tak nevedia dať najavo, ako si cenia ich prácu. „Keď sa báli, že zomrú, odrazu sme boli hrdinovia. Ale už na nás zabudli. Bude to ako kedysi, keď sa na nás pozerali ako na tých, ktorí boli leniví, k ničomu a ktorí utierali zadky," myslí si.

Zdroj: TASR/AP

Jej kolegyňa z Toskánska, Martina Benedettiová, sa stále odmieta stretnúť s najbližšími, pretože sa bojí, že by ich mohla nakaziť. „Odstup si udržujem aj od manžela, každý spí v inej izbe. Zakaždým, keď sa snažím ísť na prechádzku, cítim úzkosť a musím sa vrátiť. Nie som si istá, či chcem byť aj naďalej zdravotnou sestrou. Za posledné dva mesiace som videla zomierať viac ľudí, než za šesť rokov, čo som tu," zdôverila sa.

Nedávna štúdia hovorí, že až okolo 70 percent zdravotníkov v najviac zasiahnutých oblastiach Talianska trpí syndrómom takzvaného vyhorenia. „Pre lekárov a sestričky prichádza najťažšie obdobie až teraz. Keď máte konečne čas sa zamyslieť nad tým, čo sa stalo, môže to byť pre dotyčného zdrvujúce," hovorí autorka štúdie Serena Barellová, ktorá sa obáva jednej veci.

„Je dosť možné, že aj dlho po skončení pandémie sa viacero zdravotníkov bode potýkať s posttraumatickou stresovou poruchou. V prípade lekárov to môže mať vplyv na prácu," doplnila.

Vo svojej štúdii však uviedla, že pomôcť ľahšie zvládnuť celú situáciu by im mohla podpora verejnosti. „My všetci máme dôležitú úlohu. Nesmieme zabudnúť, čo pre nás lekári a sestričky urobili," odkazuje.

Koronavírus SARS-CoV-2 v Taliansku pripravil o život najmenej 163 lekárov a 40 sestričiek, štyria z nich spáchali samovraždu. Viacero ich kolegov trápi, keď vidia, ako k pandémii pristupuje časť verejnosti.

„Strašne som nahnevaná. Po uvoľnení opatrení neustále vidím ľudí, ktorí spolu jedia či pijú a nedodržujú dostatočný odstup. Najradšej by som na nich skríkla, že ohrozujú ostatných. Voči mne a kolegom je to veľmi neúctivé," hovorí Elisa Naninová, ktorá sa starala o nakazených v domovoch s opatrovateľskou službou.

K štvrtkovému ránu v Taliansku evidovali viac ako 231-tisíc nakazených novým koronavírusom, viac ako 33-tisíc obetí zhruba 147-tisíc vyliečených.

RÍM/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Taliansko

Dôležité udalosti