V akvaparkoch sa možno okúpeme už o pár dní. Ich zástupcovia rokujú s krízovým štábom

Podnikatelia sa po otvorení hraníc obávajú aj konkurencie zo zahraničia.

Opatrenia v súvislosti s koronavírusom sa postupne uvoľňujú a o slovo sa hlásia aj zástupcovia akvaparkov, kúpalísk a wellness centier. Otvoriť by chceli už o desať dní, píšu Hospodárske noviny.

Premiér Igor Matovič síce pred pár dňami avizoval sprístupnenie vnútorných športovísk vrátane plavární, stále však nie je jasné, kedy otvoria spomínané rekreačné prevádzky.

O ich osude sa má rozhodnúť až v pondelok. Zástupcovia Slovenskej asociácie akvaparkov, kúpalísk a plavární však rokujú s krízovým štábom o podmienkach už dnes.

Odpoveď, v čom spočíva väčšie epidemiologické riziko týchto zariadení oproti plavárňam, Úrad verejného zdravotníctva nespresnil. Reštart zariadení je technicky aj administratívne náročný a podmienky fungovania si potrebujú vyjasniť aspoň desať dní pred otvorením.

Vypracovali vlastné opatrenia

Pred ich spustením majú zástupcovia k dispozícii takmer sto odporúčaní, ktoré krízovému štábu predložili a podľa ktorých sa plánujú v prípade otvorenia riadiť.

Medzi opatrenia patrí zvýšená hygiena prostredia, zamestnancov aj návštevníkov, dezinfekcia, zníženie kapacity či povinné rúška. Pred vstupom do bazéna sa budú musieť návštevníci umývať mydlom, zakázané by malo byť používanie fénových sušičov.

Opatrenia sa majú dotknúť aj sáun. Minimálnu teplotu v suchých saunách navrhujú nad 70 stupňov, pričom parné sauny či ľadové studne by mohli zostať zatvorené. Zrušené zatiaľ budú aj peelingové či hamam procedúry.

Zástupcovia prevádzok upozorňujú, že na otvorenie sa musia pripraviť. Niektorí sa do príprav už pustili. Negatívne ale vnímajú, že onedlho sa začne letná sezóna a oni stále nepoznajú presné podmienky, ako môžu fungovať.

Súvisiaci obsah

Podnikatelia sa po otvorení hraníc obávajú aj konkurencie zo zahraničia. Po tom, ako sa otvorili hranice, by Slováci mohli za relaxom vycestovať.

„Reálne preto hrozí, že ľudia ktorí by radi strávili dovolenku na Slovensku radšej
pôjdu do Maďarska alebo do Českej republiky, kde už skoro všetko funguje,“
uviedla asociácia.

Približuje, že denne prichádzajú otázky záujemcov ohľadom otvorenia, na ktoré zariadenia nevedia odpovedať.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti