Mali by sme nosiť rúško aj doma medzi blízkymi? Tieto čísla sú jasnou odpoveďou

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

K piatkovému popoludniu na koronavírus evidovali takmer šesť miliónov nakazených a viac ako 362-tisíc obetí.

Hoci počas pandémie nového koronavírusu nosíme rúško len počas toho, ako ideme von, či už do práce, na nákup, alebo len tak medzi ľudí, nová štúdia možno zmení váš pohľad na jeho používanie.

V čínskej štúdii sa píše, že nosenie rúška aj doma pri ostatných členoch rodiny malo 79-percentnú úspešnosť pri prevencii pred šírením vírusu.

Lenže bolo to len v prípade, ak členovia rodiny začali používať masky ešte predtým, ako sa u prvého nakazeného člena prejavili príznaky ochorenia.

AKO SA VYVÍJA KORONAVÍRUS VO SVETE? POZRITE SI ČÍSLA

Vedci v rámci štúdie vyzdvihli aj prínos pravidelnej dezinfekcie domu, v tomto prípade zaznamenali 77-percentnú úspešnosť zabránenia šíreniu vírusu.

„Táto štúdia len potvrdila fakt, že najvyššie riziko prenosu v domácnosti je ešte pred nástupom príznakov. Používaním rúška, vzájomným dištancovaním sa a pravidelnou dezinfekciou však dokážeme zabrániť šíreniu COVID-19," znie v štúdii.

Vo februári čínski vedci uviedli, že väčšina prípadov nákazy, ktoré skúmali, nepochádza z obchodov či škôl, ale z rodín. Z viac ako tisícky prípadov až 83 percent identifikovali ako takzvaných rodinných.

V rámci tejto štúdie vedci oslovili 460 ľudí zo 124 rodín v Pekingu, ktorí žili s nakazenou osobou a zisťovali ich správanie a hygienu počas pandémie.

Až 41 rodín z celkového počtu potvrdilo, že sa vírus šíri z nakazenej osoby na ďalšieho člena rodiny. Celkovo sa tak nakazilo 77 dospelých a detí.

TIP: U nášho suseda opäť stúpa počet nakazených aj obetí na koronavírus

Taktiež sa potvrdilo, že rodiny, v ktorých robili pravidelnú dezinfekciu, otvárali okná a členovia si držali aspoň metrový odstup, mali nižšie riziko prenosu vírusu, hoci boli aj početnejšie.

Naopak, v rodinách, ktoré praktizovali každodenný úzky kontakt, ako napríklad spoločné stolovanie či sledovanie televízie, zaznamenali až 18-násobne vyššie riziko nákazy.

K piatkovému popoludniu celosvetovo na koronavírus SARS-CoV-2 evidovali takmer šesť miliónov nakazených, viac ako 362-tisíc obetí a viac ako 2,6 milióna vyliečených.

BRATISLAVA/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme štúdia

Dôležité udalosti