Keď si urobíte zlú fotku na začiatku eKarantény, môžete mať problém

Bučkuliak, ktorý je za štátnu aplikáciu zodpovedný, radí robiť si ju v správnych svetelných podmienkach.

Fotia sa aj viac ako stokrát a ani tak nie sú úspešní. Na aplikáciu, pomocou ktorej môžete ísť do domácej karantény, sa sťažuje čoraz viac Slovákov. Problémom je overovanie tváre.

Najskôr na ňu čakali dva mesiace a protestovali preto aj na hraniciach. Štátu sa nakoniec podarilo aplikáciu naplno spustiť až pred týždňom. Namiesto štátnej karantény tak môžu ísť Slováci zo zahraničia rovno domov. Niektorí používatelia sú z fungovania aplikácie v domácej karanténe poriadne vytočení. Niektorí sa viackrát fotili, ale neoverilo ich. Niektorým dokonca zo systému napísali, že ich číslo nie je registrované, hoci naň dostali SMS.

Problémy má aj Henrich Lichtner. Po návrate z Holandska si aplikáciu aktivoval na našich hraniciach. V domácej karanténe ho aplikácia často nedokáže rozpoznať. „Mám rekord z nedele (31. 5.) kedy mi na 114. pokus nechcelo absolútne zaregistrovať moju tvár," posťažoval sa nám.

Aplikácia si totiž cez fotoaparát a GPS overuje, či ste po návrate zo zahraničia naozaj v domácej karanténe. Lichtner tuší, že jeho problém súvisí s registráciou, ktorú si robil ešte na hraniciach. „Ťukol som ďalej a nestihol som absolútne nič, pretože neuveriteľnou rýchlosťou prebehla biometria," tvrdí.

Zdroj: TASR

Člen permanentného krízového štábu zodpovedný za oblasť IT, vrátane aplikácie, Ján Bučkuliak hovorí, že kľúčom k jej dobrému fungovaniu je práve registrácia. Počas nej sa robí aj prvý sken tváre a fotka musí byť urobená naozaj kvalitne. „Prvá referenčná fotografia, tá prvá referenčná biometria bola veľmi dôležitá. Je dobré to robiť v správnych svetelných podmienkach," vysvetlil.

Práve s touto referenčnou fotkou neskôr aplikácia porovnáva vaše zábery z domácej karantény a keď je urobená zle, nastanú problémy. Ondrej Macko hovorí, že by sa všetko dalo vyriešiť veľmi jednoducho.

„Pre mňa by bolo dobré, aby som vedel pri registrácii, že prichádzam na hranicu. Odfotím sa a poviem - áno, s touto fotkou som ja i program spokojný. Tu je to tak, že len program je spokojný, mňa sa nikto nepýta," myslí si Macko.

Štátni odborníci už o problémoch s rozpoznávaním tváre vedia. Podľa Bučkuliaka skúmajú možnosti, čo s tým teraz vedia urobiť.

To, či sa im podarí vychytať všetky nedostatky, budeme sledovať.

Reportáž spracoval Lukáš Zuzelka.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti