Lekár, ktorému po nákaze COVID-19 stmavla pleť, prehral svoj boj s chorobou

Anna Zemanová.
Zdroj: Twitter

Je šiestym lekárom z Centrálnej nemocnice vo Wu-chane, ktorý zomrel na koronavírus.

Lekár z čínskeho mesta Wu-chan, ktorý spolupracoval s koronavírusovým whistleblowerom Li Wen-liangom, zomrel na ochorenie COVID-19 minulý týždeň.

V utorok o tom informovali čínske štátne médiá. Zosnulý Chu Wej-feng sa stal v Číne prvou obeťou nákazlivého ochorenia po dlhých týždňoch, uviedla tlačová agentúra AFP.

Chu Wej-feng, urológ z Centrálnej nemocnice vo Wu-chane, podľahol koronavírusu v piatok 29. mája, po vyše štyroch mesiacoch liečby na COVID-19 a pridružené ťažkosti, oznámila čínska stanica CCTV.

Je šiestym lekárom z Centrálnej nemocnice vo Wu-chane, ktorý zomrel na koronavírus. Ten sa objavil prvýkrát práve v tomto stredočínskej meste koncom vlaňajška.

Od vrcholu pandémie v polovici februára sa počet prípadov v Číne dramaticky znížil a zdá sa, že krajina dostala nákazu do veľkej miery pod kontrolu.

Oficiálny počet úmrtí v krajine s 1,4 miliardy obyvateľov je teraz 4.634 - oveľa menej než počet mŕtvych v menej ľudnatých štátoch.

Nemocnica vo Wu-chane ešte nevydala oficiálne oznámenie o smrti Chu Wej-fenga. Začiatkom februára uviedla, že koronavírusom sa nakazilo okolo 68 členov jej personálu.

O lekárovo zdravie sa obávala celá krajina po tom, čo čínske médiá zverejnili jeho zábery, na ktorých jeho pokožka zmenila farbu na čiernu, čo bol dôsledok poškodenia pečene.

Jeho kolega, lekár I Fan, mal podobné príznaky, ale vyliečil sa a z nemocnice ho už prepustili domov.

Smrť ich kolegu Li Wen-lianga vo februári vyvolala v celej krajine vlnu žiaľu a hnevu voči vláde, keďže posledné dni svojho života zaznamenával na sociálnych sieťach.

Li Wen-liang, 34-ročný oftalmológ, varoval koncom decembra kolegov pred záhadným vírusom spôsobujúcim zápal pľúc.

Správa začala postupne kolovať a úrady za to lekára obvinili zo šírenia lživých informácií. On sám sa nakoniec koronavírusom nakazil a 6. februára vydali čínske štátne médiá správu, že zomrel.

Peking ho však odvtedy vyhlásil za národného hrdinu, ale potláčal väčšinu odporu a kritiky, ktorú spustila lekárova smrť.

Ďalší whistlebloweri v nemocnici vo Wu-chane vrátane riaditeľky pohotovosti Aj Fen uviedli čínskym médiám, že úrady ich za otvorené vyjadrovanie potrestali.

Čína nezverejnila úplné údaje o počte úmrtí zdravotníkov na COVID-19, ale zdravotnícke úrady udelili posmrtné ocenenia najmenej 34 zdravotníkom.

Čínska Národná zdravotnícka komisia vo februári oznámila, že koronavírusom sa nakazilo asi 3387 zdravotníkov.

WU-CHAN/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti