Zverejnili podmienky pre kúpaliská. Zisťovali sme, či je bezpečnejší bazén alebo jazero

Hannah so synčekom.
Zdroj: TASR/AP

Od stredy môžu otvoriť už aj umelé kúpaliská, viaceré avizovali, že tak neurobia.

Už túto stredu môžu kúpaliská otvoriť svoje brány. Vďaka dobre epidemiologickej situácii krízový štáb pristúpil k piatej fáze otvárania ekonomiky a uvoľňovania opatrení. Napriek uvoľneniu, viaceré prevádzky avizovali, že zajtra neotvoria. Dôvodom je, že Úrad verejného zdravotníctva včas nezverejnil presné podmienky a opatrenia, ktoré musia kúpaliská dodržiavať.

„Potrebujeme aspoň niekoľko dní na otvorenie a najmä jasné podmienky, za ktorých budeme môcť kúpaliská prevádzkovať. Bez presne určených hygienických podmienok žiadne kúpalisko svoje brány neotvorí," vyhlásili predstavitelia Asociácie akvaparkov, kúpalísk a plavární.

Úrad verejného zdravotníctva ich napokon zverejnil až podvečer (nájdete ich doplnené na konci článku). Už po obede však vyšlo usmernenie, ktoré uvoľňuje povinnosť nosiť rúška. Na kúpaliskách nebudú povinné.


Jazerá a prírodné plochy však do tejto kategórie nespadajú a otvorené sú prakticky kedykoľvek. Zisťovali sme, či je bezpečnejšie vykúpať sa v prírodnom jazere alebo v chlórovanej vode na kúpalisku.

Virológ Boris Klempa zo Slovenskej akadémie vied hovorí, že druh vody, v ktorej sa kúpete nezohráva pri šírení koronavírusu rolu. Vírus sa nešíri vodou, ale fyzickým kontaktom s nakazeným, prípadne vzdušnou cestou, teda kvapôčkovou infekciou.

Najdôležitejší preto zostáva počet ľudí na jednom mieste. Ak je kúpalisko preplnené, je aj vyššie riziko šírenia nákazy. Z tohto pohľadu sú preto bezpečnejšie prírodné jazerá, kde býva naraz menej ľudí ako na umelých mestských kúpaliskách.

Klempa však dodáva, že vo všeobecnosti sú hygienické podmienky lepšie na umelých kúpaliskách, pretože voda je chlórovaná a priestory dezinfikované.

Samotní prevádzkovatelia kúpalísk už pripravili stovku opatrení, ktoré sú ochotní zaviesť, aby tak neohrozili dobrý vývoj epidemiologickej situácie na Slovensku.

Medzi opatrenia napríklad patrí povinnosť merať teplotu každému návštevníkovi pri vstupe, dezinfekcia rúk. Po použití šatne sú návštevníci povinní umyť sa aj mydlom, rovnako musia dodržiavať prísnu osobnú hygienu po použití toaliet. Každá prevádzka by mala mať aspoň jedného zamestnanca, ktorý bude kontrolovať dodržiavanie pravidiel.

Vo všetkých spoločných priestoroch ako sú šatne, sprchy či reštaurácie by sa nemali ľudia zdržiavať dlhšie, ako je nevyhnutné.

Zároveň Asociácia vyzvala vládu, aby zvážila, či bude povolené združovanie ľudí pri vodných plochách, ktoré nepodliehajú kontrolám ako tie umelé.

Prevádzky umelých kúpalísk a prírodných kúpalísk sú podľa ÚVZ povinné dodržiavať nasledovné:

- pred obnovením prevádzky umelého kúpaliska sa musia bazény bez recirkulácie vypustiť, mechanicky vyčistiť, vydezinfikovať prostriedkami s virucídnymi účinkami a napustiť novou vodou. Pri bazénoch s recirkuláciou sa musí prečistiť celý objem vody na recirkulačnom zariadení. Vyčistiť a vydezinfikovať prostriedkami s virucídnymi účinkami sa musí technické príslušenstvo bazénov vrátane rozvodov a recirkulačných zariadení. Dezinfekcia musí zahŕňať dostatočné postupy na likvidáciu mikrobiologického znečistenia vrátane legionel (napr. termodezinfekciu),

- prevádzka bazéna môže byť obnovená iba na základe vyhovujúceho výsledku analýzy kvality vody na kúpanie; bazény nesmú mať funkčné atrakcie, pri ktorých dochádza k tvorbe aerosólov,

- zabezpečí sa meranie teploty a osobám s teplotou vyššou ako 37,2 °C sa nepovolí vstup na kúpalisko,

- pri vstupe na kúpalisko sa aplikuje zákazníkom dezinfekcia na ruky,

- pri úprave bazénovej vody sa musia používať osvedčené technologické postupy. Obsah voľného chlóru a iných vedľajších produktov dezinfekcie sa udržiava pri hornej hranici povolených limitných hodnôt podľa platnej legislatívy pre umelé kúpaliská. Frekvencia prevádzkovej kontroly týchto ukazovateľov sa zvýši na dvojnásobok,

- na umelých kúpaliskách sa zabezpečuje dostatočné vetranie; prednostne sa využíva prirodzené vetranie,

- na voľných oddychových plochách musí byť zabezpečené dodržiavanie odstupu medzi jednotlivcami alebo členmi skupín či domácností najmenej 2 m,

- na kúpaliskách je potrebné zabezpečiť nefunkčnosť pitných fontánok,

- na kúpaliskách je potrebné zvýšiť frekvenciu upratovania, čistenia a dezinfekcie (prípravkami s virucídnymi účinkami) plôch, priestorov, športových pomôcok a zariadení kúpalísk. Zintenzívniť je potrebné najmä čistenie často dotykových povrchov (toalety, dvere, stoly, sedadlá, operadlá, zábradlia),

BRATISLAVA/kk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti