Koronavírus napáda aj cievy. Vysvetľuje to príznaky COVID-19, ktoré boli pre vedcov záhadou

Cennet: 45. epizóda
Cennet: 45. epizóda Zdroj: shutterstock/sciencepictures

Pred zverejnením štúdie vedcov mátalo, prečo k bežným príznakom covid 19 patria aj krvné zrazeniny, ktoré sa nedali odstrániť ani liekmi na riedenie krvi.

Odborný časopis The Lancet zverejnil jednu z doteraz najdôležitejších štúdii o príznakoch nového koronavírusu. Poznatky, ktoré obsahuje, sú dôležité pre pochopenie a liečbu choroby covid-19.

Autori vedeckej práce zistili, že okrem dýchacích ťažkostí koronavírus spôsobuje aj ochorenie ciev. Podľa amerického portálu Salon.com to vysvetľuje súvis medzi ochorením covid 19 a zápalovým syndrómom u detí či „covidovými prstami".

„Všetky tieto komplikácie spojené s covidom boli záhadou. Vidíme pri ňom zrážanie krvi, poškodenie obličiek, zápal srdca, mŕtvicu aj encefalitídu," uviedol William Li, šéf americkej nadácie Angiogenesis.

Štúdia ukázala, že za niektoré zdravotný problémy, ktoré sa spájajú s koronavírusom, môže poškodenie endoteliárnych buniek, ktoré slúžia ako výstelka ciev alebo srdečnej dutiny (endotel).

Endotel tvorí jedna vrstva buniek, ktorá oddeľuje vnútro cievy od tkaniva a ovplyvňujú presun látok cez cievnu stenu.

Autori štúdie spomenuli niekoľko prípadov viacnásobného ochorenia ciev. Pacient (71) s covidom, ktorý mal transplantovanú obličku, zomrel na zlyhanie orgánov. Pri pitve zistili, že vírus sa rozmnožoval práve v endoteliárnych bunkách transplantovaného orgánu. Bunky spôsobujúce zápal našli aj v srdci, tenkom čreve a Pľúcach zosnulého muža.

Zlyhanie orgánov postihlo aj obéznu ženu (58) s cukrovkou a vysokým tlakom. Zomrela na zástavu srdca. Aj u nej zistili poškodenie endotelu v pľúcach, srdci, obličkách aj pečeni.

Koronavírus využíva pre vstup do buniek bielkovinu ACE2. Podľa vedcov to vysvetluje, prečom má covid 19 toľko rôznych príznakov a prečo je nebezpečnejší, ako si pôvodne mysleli.

Pred zverejnením štúdie vedcov mátalo, prečo k bežným príznakom covid 19 patria aj krvné zrazeniny, ktoré sa nedali odstrániť ani liekmi na riedenie krvi. Zrazeniny sa pritom vyskytli u 30 percent pacientov s ťažkým priebehom ochorenia. Mnohí z nich zomreli na mŕtvicu, ktorú spôsobilo upchanie mozgovej tepny.

BRATISLAVA/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cievy

Dôležité udalosti