Povolili už aj návštevy v nemocniciach. Prečítajte si, čo musíme dodržiavať

V nemocniciach a pobytových zariadeniach naďalej platia niektoré obmedzenia.

V nemocniciach a pobytových zariadeniach sociálnych služieb sa od stredy 12.00 h môžu opäť prijímať návštevy za stanovených podmienok. Ako informuje ministerstvo zdravotníctva, umožnil to priaznivý vývoj epidemiologickej situácie na Slovensku, vzhľadom na to, že kĺzavý medián je už týždeň na nule.

„Určite je to dobrou správou pre všetkých hospitalizovaných pacientov a tiež ich príbuzných, že sa môžu po dlhšom čase vidieť, pretože aj psychika je pri liečbe veľmi dôležitá. K uvoľneniu tohto opatrenia sme však mohli pristúpiť iba vďaka tomu, že naši spoluobčania veľmi zodpovedne dodržiavali všetky opatrenia," hovorí minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Návštevy v nemocniciach musia podliehať opatreniam, ktoré v súvislosti s nimi vydal Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ).

Prvou podmienkou je, že v rovnakom čase je možné pripustiť návštevu maximálne dvoch osôb pacienta alebo klienta. Výnimky je možné pripustiť vo vybraných prípadoch, napríklad, ak navštevujúci potrebuje podporu a sprievod alebo pri paliatívnom sprevádzaní v terminálnom štádiu ochorenia.

Povinnosťou bude informovať návštevníkov, aby v prípade príznakov akútneho respiračného ochorenia, teploty nevstúpili do zariadenia. Takisto budú nemocnice musieť poskytnúť primerané prostriedky na vykonávanie hygieny rúk, zabezpečiť evidenciu osôb navštevujúcich pacienta alebo klienta (pre prípad následného epidemiologického vyšetrovania).

Prednostne podľa miestnych podmienok budú návštevy prijímané vo vonkajších priestoroch zariadenia (záhrada, spoločná terasa a pod.). Pri návštevách vo vnútri ich budú musieť upraviť podľa miestnych podmienok.

Pri návšteve vo vnútornom prostredí tiež bude povinné nosiť rúško. Po každej návšteve bude musieť byť vykonaná dezinfekcia dotykových plôch ako napríklad kľučky dverí, a to prostriedkom s virucídnym účinkom.

Prečítajte si tiež: V domovoch seniorov sa začína situácia uvoľňovať. Má štyri fázy

Návšteva sa nepovoľuje osobám chorým alebo podozrivým z ochorenia COVID-19 a ľuďom, ktorí musia byť v karanténe v súvislosti s koronavírusom, iba pri paliatívnom sprevádzaní v terminálnom štádiu ochorenia.

Konkrétne podmienky budú poskytovateľom dočasne upravené vo vnútornom predpise, v závislosti od charakteru prevádzky, priestorových, materiálno-technických a personálnych možností konkrétneho poskytovateľa (čas, dĺžka trvania, miesto a pod.).

„Pri návštevách je potrebné riadiť sa konkrétnymi pokynmi jednotlivých zariadení, či už zdravotníckych alebo sociálnych služieb a dodržiavať všetky stanovené pravidlá," uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti