Dvadsaťosem mŕtvych. Pozreli sme sa, kto na Slovensku umieral na COVID-19

Mramorová koža
Zdroj: TASR/AP Photo/Sophia Sandurskaya

Najhoršia situácia bola v Domove sociálnych služieb v Pezinku.

Epidémia koronavírusu je na Slovensku už niekoľko týždňov na ústupe, svedčia o tom najmä denné prírastky infikovaných, ale aj hospitalizovaných s vážnejším priebehom ochorenia. Našťastie sa nerozrastá ani najsmutnejšia štatistika o úmrtiach. Doteraz sme ich zaznamenali 28. A práve na tieto čísla sme sa pozreli podrobnejšie.

Najmladší pacient, ktorý podľahol ochoreniu COVID-19, mal 58, najstarší 97 rokov. Oboch spája, že boli muži a bývali v Domove sociálnych služieb. Na druhej strane, najmladšia žena mala 65, najstaršia zasa 95 rokov.

Nevieme však konkrétne určiť, odkiaľ pacienti pochádzali, keďže Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) nám tento údaj nemohol poskytnúť.

„Je to z dôvodu, že by na základe viacerých príznakov mohli byť identifikovaní konkrétni pacienti," uviedla hovorkyňa ÚDZS Radoslava Muchová.

Úrad nám však aspoň vo všeobecnosti, teda bez priradenia ku konkrétnemu prípadu, napísal, kde sa úmrtia vyskytli. Ide o osem okresov, a to Pezinok, Martin, Bratislava, Poprad, Spišská Nová Ves, Trnava, Senec a Prievidza.

(Text pokračuje pod tabuľkou.)

 

Na základe dostupných informácií vieme ešte určiť, že až dve tretiny pacientov zomreli v Domovoch sociálnych služieb. Aj to ukazuje, ako boli (sú) tieto zariadenia najviac zraniteľné. Najhoršia situácia u nás bola v DSS Pezinok, kde zomrelo až 16 pacientov.

V tomto prípade polícia dokonca začala aj trestné stíhanie za prečin šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.

Keďže išlo o starších pacientov, okrem COVID-19 mali zväčša aj iné diagnózy. Podľa údajov ÚDZS ich hlavne trápili problémy so srdcom, mozgové príhody, obezita, ale aj cukrovka či onkologické ochorenia. Úrad však zdôraznil, že nešlo o diagnózy, ktoré by bezprostredne súviseli s úmrtím.

TU si môžete pozrieť všetky štatistiky, ktoré súvisia s koronavírusom

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Korovavírus

Dôležité udalosti