Vo svete zomrelo na COVID-19 vyše 600 sestier, 230-tisíc zdravotníkov sa nakazilo

mov_bbb.mp4
Zdroj: TASR/AP

Nakazení zdravotníci zároveň predstavujú riziko pre pacientov, varoval šéf Medzinárodnej rady sestier.

Vyše 600 zdravotných sestier zomrelo vo svete na ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom a viac ako 230.000 zdravotníkov sa nakazilo. Ukazujú to predbežné údaje zhromaždené Medzinárodnou radou sestier (ICN), na ktorú sa v stredu v správe odvolala tlačová agentúra DPA.

Vo švajčiarskej Ženeve sídliaca zastrešujúca organizácia, ktorá zastupuje 20 miliónov zdravotných sestier, vyzvala vlády, aby chránili ich zdravie a lepšie zhromažďovali údaje, pretože organizácia má iba obmedzené informácie. "Bez týchto údajov nepoznáme skutočné dopady ochorenia COVID-19, a preto budeme menej schopní riešiť ďalšie pandémie, ktoré prídu v budúcnosti," napísal v stredu vo vyhlásení výkonný šéf ICN Howard Catton. Nakazení zdravotníci zároveň predstavujú riziko pre pacientov, varoval.

Kým údaj 230.000 infikovaných vychádza z údajov z obmedzeného počtu krajín, ICN odhaduje, že skutočný počet nakazených zdravotníkov je oveľa vyšší, a to približne 450.000. "Ošetrovanie je v súčasnosti zrejme jedno z najnebezpečnejších zamestnaní na svete," uviedol Catton. Takisto požiadal vlády jednotlivých krajín, aby analyzovali, prečo a ako sa zdravotníci koronavírusom nakazia.

ŽENEVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti