Lekárov šokoval nečakaný príznak koronavírusu. Množstvo pacientov malo "lepkavú" krv

mistrik 15_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR

K štvrtkovému ránu celosvetovo evidovali takmer 6,6 milióna nakazených.

Typickými príznakmi ochorenia COVID-19 sú horúčka, kašeľ či dýchavičnosť. Spektrum prejavov tohto ochorenia je však podstatne širšie. Píše BBC.

Keď sa v marci začal tento koronavírus šíriť po Veľkej Británii, nemocnice prijímali množstvo chorých, ktorí okrem pľúc však mali problémy aj s ďalšími orgánmi.

„Zasiahnuté sú nielen pľúca, ale aj obličky, srdce či pečeň. Videli sme vážne zápaly svalov, ktoré majú vážne následky," hovorí pre BBC profesor Hugh Montgomery z londýnskej nemocnice. Zhruba dvetisíc nakazených prijali na tamojšiu jednotku intenzívnej starostlivosti pre zlyhanie obličiek.

„Teraz už vieme, že veľká časť z nich mala aj zápal mozgu. Toto sa prejavuje hocičím od delíria po zmätenosť, objavila sa aj encefalitída s difúznym poškodením kôry," uviedol Montgomery. Znamená to, že niektorí pacienti nie sú schopní po odpojení od ventilácie dobre chodiť.

Vážne chorí pacienti mali taktiež extrémne „lepkavú" krv. „Našli sme malé zrazeniny v malých pľúcnych cievach, taktiež aj vo veľkých," povedal Montgomery.

„Pri nákaze COVID-19 ste omnoho viac náchylnejší k tvorbe zrazenín v hlbokých žilách. Ide nielen o hlbokú žilovú trombózu v nohách, ale tiež o pľúcne embólie, kedy upchatá cieva blokuje prekrvenie pľúc a pridáva ďalší problém," uviedla Beverley Huntová.

Zrazeniny bránia správnej cirkulácii krvi v celom tele vrátane srdca a mozgu, takže ľudia s týmto ochorením môžu ľahšie dostať infarkt alebo mŕtvicu.

„Dávali sme pacientov na dialýzu, ale krv v dialyzačných zariadeniach sa zrážala omnoho častejšie, takže sme im museli podávať zvýšené dávky liekov na riadenie krvi," popísala Barbara Milesová.

Riziko embólie zvyšuje aj hladina D-diméru, čo je fragment proteínu, ktorý vzniká, keď sa odbúrava fibrínová zrazenina.

Hladina D-diméru indukuje riziko vzniku hlbokej žilnej trombózy a pľúcnej embólie. Bezpečná je do 250 mikrogramov na liter. „Zdravý človek má túto hladinu v desiatkach až stovkách, ale pacienti s týmto ochorením mali hladiny na úrovni 60 až 80-tisíc," priblížil Montgomery

Jednou z najčastejších komplikácií pri tomto ochorení je nedostatočné zásobovanie krvi kyslíkom. „Stále neviem, prečo sa niektorí pacienti cítia dobre, aj keď majú extrémne nízku hladinu kyslíku v krvi," dodal Montgomery.

Je to však len jedna zo záhad, ktoré túto chorobu sprevádzajú. Stále nie je známe, prečo je u niektorých priebeh ochorenia mierny, ba dokonca ani neprepukne, a u iných to je naopak..

Viacero lekárov si myslí, že v tom hrajú kľúčovú rolu genetické dispozície, zatiaľ sa to však nepotvrdilo.

Podľa jednej hypotézy priebeh ochorenia závisí od množstva receptoru proteínu ACE-2, ktorý okrem iného riadi aj krvný tlak. Koronavírus SARS-CoV-2 sa dostáva do hostiteľských buniek práve cez tento receptor.

Túto teóriu podporuje aj fakt, že veľa nakazených malo tiež črevné komplikácie, pretože dochádza aj k napadnutiu tráviaceho traktu.

K štvrtkovému ránu celosvetovo evidovali takmer 6,6 milióna nakazených, viac ako 388-tisíc obetí a viac ako tri milióny vyliečených.

BRATISLAVA/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme štúdia

Dôležité udalosti