Chemikálie, ktoré policajti v USA používajú na protestoch, prispievajú k šíreniu koronavírusu

Artur je na svete!
Zdroj: Profimedia.sk

V metropolitných oblastiach ako Washington DC či Minneapolis zaznamenali po protestoch zvýšený prenos koronavírusu.

Riaditeľ amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Robert Redfield sa obáva, že protesty proti policajnému násiliu ešte zhoršia prebiehajúcu pandémiu koronavírusu. Upozornil na fakt, že chemikálie, ktoré polícia používa pri zásahoch proti demonštrantom, spôsobujú kašeľ, ktorý výrazne prispieva k šíreniu vírusu. Redmond avizoval, že túto tému predostrie aj na krízovom štábe. Informoval o tom portál New York Post.

Polícia v USA vo veľkom používa na spacifikovanie rozvášnených demonštrantov paprikové spreje s látkou kapsaicín. Okrem toho má v arzenáli aj slzný plyn, dymovnice a zábleskové granáty. Všetky tieto prostriedky pritom spôsobujú u protestujúcich kašeľ. Riziko šírenia koronavírusu zvyšujú aj samotní demonštranti, ktorí používajú zábavnú pyrotechniku a zapaľujú smetné nádoby plné plastov.

„Dôrazne sme upozorňovali na to, aby protestujúci mali k dispozícii ochranné masky. V metropolitných oblastiach ako Washington DC či Minneapolis sme zaznamenali po protestoch zvýšený prenos koronavírusu. Vyzývame preto všetkých účastníkov protestov, aby sa nechali otestovať na COVID 19," vyhlásil Redmond.


Počet potvrdených prípadov nákazy sa blíži k 2 miliónom

Spojené štáty zaznamenali za posledných 24 hodín ďalších 1021 úmrtí v dôsledku nákazy novým koronavírusom, čím sa celkový počet úmrtí v krajine zvýšil na 108.120. Podľa univerzity Johnsa Hopkinsa v Baltimore evidujú v USA aj viac ako 1,87 milióna potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, z ktorej sa medzičasom zostavilo asi 485.000 ľudí.

Agentúra AFP vo svojej správe konštatovala, že USA sú pandémiou najviac postihnutou krajinou, a to tak v celkovom počte prípadov, ako aj v počte úmrtí. V porovnaní s počtom obyvateľov však má niekoľko európskych krajín - vrátane Francúzska, Talianska a Španielska - oveľa vyššiu úmrtnosť na obyvateľa ako Spojené štáty.

Podľa vedcov z University of Massachusetts, ktorí na vytvorenie konečnej bilancie kombinujú deväť epidemiologických modelov, sa predpokladá, že vírus spôsobí v USA do 27. júna celkovo asi 127.000 úmrtí. Aj keď od svojho vrcholu v polovici apríla pandémia v USA vykazuje známky spomalenia, odborníci v oblasti zdravotníctva sa obávajú, že prebiehajúce celoštátne protesty proti policajnej brutalite a rasizmu spôsobia v nasledujúcich týždňoch nárast nových prípadov.

NEW YORK/kc, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti