V tejto krajine stúpajú počty raketovým tempom. Zrejme udrela druhá vlna COVID-19

titulka6ss.jpg
Zdroj: TASR/AP

Uplynulé tri dni sa počet novonakazených pohybuje nad trojtisícovou hranicou.

Údaje z posledných dní vyvolávajú nervozitu. Vzhľadom na zvyšujúce sa denné počty nakazených novým koronavírusom to v Iráne vyzerá tak, že krajinu, ako vôbec jednu z prvých na svete, zasiahla druhá vlna tohto ochorenia, o čom píšu aj svetové médiá.

Druhá vlna sa začala prejavovať od 2. mája, keď v krajine zaznamenali 802 nových prípadov. O týždeň neskôr to bolo už 1529.

Značný skok prišiel 29. mája, keď zistili ďalších 2819 potvrdených prípadov. Uplynulé tri dni sa počet novonakazených pohybuje nad trojtisícovou hranicou.

V tejto krajine na Blízkom východe sa druhá vlna zatiaľ neprejavuje na počet úmrtí, ich denný počet sa od 25. apríla pohybuje od 34 do 81.

V krajine začali s prvotnými opatreniami vo februári, zmierňovať ich začali v polovici apríla, keď počty nakazených aj obetí začali klesať.

Po ďalšom uvoľnení opatrení, medzi ktorými sú aj otvorenie úradov a posilňovní či povolenie cestovať, však prišiel ďalší nárast.

Predstavitelia tamojšieho rezortu zdravotníctva to vysvetľujú tým, že druhá vlna je v skutočnosti výsledkom lepšieho testovania a zaznamenávania údajov po vážnych pochybnostiach o presnosti údajov pri prvej vlne.

Najvyšší štátni predstavitelia však dvíhajú varovný prst. „Ľudia si nesprávne myslia, že je po pandémii. Ohnisko nákazy však ani zďaleka neskončilo. Nikdy nevieme, kedy a s akou silou sa môže vrátiť. Ak obyvatelia budú brať naše odporúčania na ľahkú váhu, čaká nás najhorší scenár," povedal minister zdravotníctva Sajed Namakí, ktorého cituje The Guardian.

Podľa prieskumu, ktorý si dal spraviť jeho rezort, len asi 40 percent Iráncov dodržuje bezpečnú vzdialenosť. Pre porovnanie, na začiatku prvej vlny bolo toto číslo na hranici 90 percent.

Značný prepad ukazuje aj porovnanie v rámci ďalšieho opatrenia. Domácu karanténu dodržuje len 32 percent obyvateľov, na začiatku pandémie to bolo až 86.

Vláda teraz rieši obrovskú dilemu, či celú krajinu uviesť do ďalšej izolácie a sprísniť opatrenia, čo by v hospodárstve spôsobilo veľké škody, alebo ponechať súčasný stav a veriť, že druhá vlna čo najmenej bolestivo prejde.

BBC dodáva, že v niektorých oblastiach na juhozápade krajiny označili situáciu za „alarmujúcu". V provincii Khuzestan už dokonca obnovili obmedzenia.

K piatkovému poludniu v Iráne evidujú viac ako 167-tisíc nakazených koronavírusom SARS-CoV-2, 8134 obetí a takmer 130-tisíc vyliečených.

V rámci počtu nakazených Iránu vo svetovom meradle patrí jedenásta priečka, z pohľadu počtu obetí je ešte o jedno miesto vyššie. V rámci Blízkeho východu je Irán po Turecku druhou najviac zasiahnutou krajinou týmto koronavírusom.

TEHERÁN/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Irán

Dôležité udalosti