V Európe sme zachránili viac ako tri milióny ľudí. Nová štúdia ukazuje, že opatrenia majú význam

Mapa krajín.
Zdroj: TASR/AP

Šírenie nového koronavírusu majú jednotlivé krajiny stále viac pod kontrolou.

Nový koronavírus ochromil celú Európu, no teraz sa ukazuje, že rozsiahle opatrenie jednotlivých štátov mali naozaj význam. Zatvorenie firiem, obchodov, škôl, reštaurácií a podobne obmedzilo v Európe šírenie koronavírusu a podľa novej štúdie britskej univerzity Imperial College London tak pomohlo zachrániť viac ako tri milióny životov, uviedla agentúra Reuters.

Často až drastické opatrenia, ktoré väčšina európskych štátov zaviedla už v marci, mala podľa vedcov významný dopad a pomohli znížiť reprodukčné číslo pod hodnotu jedna. Toto číslo udáva, koľko ďalších ľudí v priemere nakazí jeden infikovaný.

Vedci z britskej univerzity skúmali vývoj koronavírusu v 11 krajinách. Podľa nich sa v skutočnosti mohlo nakaziť okolo 12 až 15 miliónov ľudí a to len v Európe.

Obetí mohlo byť oveľa viac

Keď vedci porovnali skutočný počet obetí na COVID-19 a model simulujúci situáciu bez prísnych opatrení, vyšlo im, že sa podarilo zachrániť 3,1 miliónov ľudí. V Británii podľa tohto modelu mohlo zomrieť až 470-tisíc ľudí. Dnes úrady evidujú vyše 400-tisíc úmrtí na celom svete.

„Je dôležité, aby sme merali efektivitu týchto opatrení vzhľadom k tomu, aké majú hospodárske a sociálne dôsledky," uvádzajú výskumníci.

LONDÝN/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Európska únia

Dôležité udalosti