Nový Zéland oslavuje život bez COVIDu-19. Vysmiata premiérka, ľudia sa objímajú

Takmer celý zvyšok sveta pritom ešte s pandémiou stále zápasí.

Novozélanďania sa v utorok objímali a bozkávali, nakupovali a plánovali večierky, keďže ostrovná krajina prvýkrát za vyše tri mesiace zrušila všetky obmedzenia na zastavenie šírenia nového koronavírusu. Takmer celý zvyšok sveta pritom ešte s pandémiou stále zápasí, uviedla tlačová agentúra Reuters.

Nový Zéland s piatimi miliónmi obyvateľov, nachádzajúci sa v južnej oblasti Tichého oceánu, v pondelok oznámil, že je už bez koronavírusu a stáva sa jednou z prvých krajín na svete, ktoré sa vracajú k normálnemu životu, ako pred pandémiou.

To znamená, že už nebudú platiť žiadne obmedzenia pre ľudí v kaviarňach, nákupných centrách, na štadiónoch, v nočných kluboch alebo na verejných a súkromných zhromaždeniach. Život sa zväčša vracia do normálu.

"Dnes sa iba tak prechádzam po meste a videl som už viac ľudí než za celé mesiace," povedal Steve Price z hlavného mesta Wellington.

"Ľudia nakupujú, jedia alebo sa len držia za ruky a túlajú sa spolu. Je krásne to vidieť," dodal.

Novozélanďania sa "vynárajú" z pandémie, ale veľké ekonomiky ako Brazília, Británia, India a Spojené štáty stále s koronavírusom zápasia.

Úspech dosiahol Nový Zéland vďaka niekoľkým mesiacom obmedzení, ako bol napríklad aj sedemtýždňový prísny zákaz pohybu (lockdown), keď musela zatvoriť väčšina firiem a každý okrem nevyhnutných pracovníkov musel zostať doma.

Katy Ellisová z kaviarne Mojo Coffee vo Wellingtone v utorok povedala, že jej podnik už zrušil všetky opatrenia na udržanie spoločenského odstupu. "Preto máme teraz v kaviarni veľa ľudí. Pomohlo to vytvoriť atmosféru, ktorá kypí životom, a pocit väčšej normálnosti," uviedla Ellisová.

Znovu otvorili aj firmy či úrady a autobusy verejnej dopravy aj vlaky sú plné cestujúcich.
Mnohé prevádzky a firmy ešte stále majú pri vchode dávkovač dezinfekcie, hoci už nie je povinné ju použiť.

Krčmy už sprístupňujú aj svoje tanečné parkety a v piatok očakávajú mnoho návštevníkov.

"Uvedomil som si..., že dnes už môžem niekoho objať," napísal jeden užívateľ na Twitteri.
Nový Zéland bude tiež jednou z prvých krajín, ktoré povolia ľuďom sledovať profesionálne športy na štadiónoch bez obmedzení v počte divákov. Tisíce ľudí očakávajú na štadiónoch už cez víkend, keď sa otvorí domáca rugbyová súťaž.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová, ktorá si vyslúžila chválu za svoje počínanie počas pandémie, v pondelok vyhlásila, že nulový počet aktívnych prípadov nákazy v krajine oslávila "malým tančekom".

Jej hlavný predstaviteľ pre zdravotníctvo Ashley Bloomfield, ktorý rozhodoval o podobe prísnych opatrení proti koronavírusu v krajine, povedal, že je čas trochu žiť.

"Môžeme nakupovať v okolí, vyjsť si von a tešiť sa z toho, čo táto krajina ponúka," povedal novinárom vo Wellingtone.

Ale svoje slová zakončil varovaním.

"Pandémia mimo našich brehov stále vyčíňa a musíme zaistiť, že robíme všetko, čo môžeme, aby sme udržali úspechy, ktoré sme už dosiahli," povedal.

WELLINGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti