Platí alebo neplatí povinná karanténa? Matovič a odborníci neuviedli pár podstatných vecí

Prejav prezidentky Zuzany Čaputovej.
Zdroj: TASR

Prečítajte si, čo sa píše v usmernení Úradu verejného zdravotníctva

Slovensko rozšírilo okruh bezpečných krajín o ďalších šestnásť krajín. K Maďarsku, Českej republike a Rakúsku tak od stredy rána pribudlo Nemecko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko, Grécko, Cyprus, Malta, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko a Island.

Pre ľudí, ktorí prichádzajú z týchto krajín neplatia už žiadne obmedzenia ani nariadenia. Treba si však dať pozor, lebo so všetkými spomínanými štátmi neplatia bilaterálne dohody, občania by si mali preto overovať, aké podmienky má krajina, do ktorej cestujú.

Čo ale s ľuďmi, ktorí prichádzajú z iných krajín? Predseda vlády Igor Matovič na utorkovej tlačovke oznámil, že ani pre nich už neplatí žiadna povinná karanténa.

„Ruší sa povinná štátna karanténa aj tzv. e-karanténa a prechádza sa na dobrovoľnú domácu karanténu, v prípade, ak ľudia prichádzajú z iných ako týchto 19 bezpečných krajín," vysvetlil.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas na to vyzval ľudí, aby sami kontaktovali regionálny úrad verejného zdravotníctva, išli do domácej izolácie a dali sa otestovať na nový koronavírus.


Povinná karanténa aj test

V utorok podvečer však Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) vydal usmernenie, ktoré povinnú karanténu úplne neruší. Dokonca, prichádzajúci občania z tzv. nie bezpečných krajín musia mať aj negatívny test na COVID-19. Toto na utorkovej tlačovke vôbec nezaznelo.

„Všetkým osobám, ktoré od 10. júna 2020 od 7.00 hod. vstúpia na územie Slovenskej republiky, pričom počas predchádzajúcich 14 dní navštívili krajinu neuvedenú v prílohe č.1 tohto opatrenia, sa nariaďuje, aby pri prekročení hraníc Slovenskej republiky odovzdali negatívy výsledok RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 nie starší ako 96 hodín príslušníkovi Policajného zboru Slovenskej republiky," píše sa v usmernení s tým, že ak hraničný priechod je bez kontroly, test treba zaniesť na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Následne títo ľudia musia ísť ešte na testy, a to najneskôr v piaty deň povinnej domácej karantény.

„Týmto osobám sa nariaďuje izolácia v domácom prostredí do doby obdržania negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19," dopĺňa usmernenie.

A toto platí aj pre všetkých členov domácnosti.

„Po dobu izolácie v domácom prostredí sa nariaďuje i osobám žijúcim s ňou v spoločnej domácnosti," usmerňuje ÚVZ.

V skratke. Stále platí povinná domáca karanténa, pre osoby, ktoré prišli z krajín, ktoré nie sú na zozname bezpečných štátov. A to do doby, kým sa nedajú otestovať na COVID-19. Navyše, pri vstupe na Slovensko musia mať najmenej štyri dni starý negatívny test.

BRATISLAVA/mm

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti