Vedec ignoroval odporúčania a proti COVID-19 bojoval inak. Prejavilo sa to v číslach

Zdravotnícke pomôcky.
Zdroj: TASR/AP

Využil aj skúsenosti kolegov zo zahraničia.

Holandsko patrí medzi krajiny, kde pandémiu nového koronavírusu, v porovnaní s najviac zasiahnutými štátmi, zvládli pomerne dobre. Obzvlášť dobre si vedie sever Holandska.

Kým v najviac postihnutej oblasti Severného Brabantska na juhu krajiny zomrelo počas najhoršej situácie dvakrát toľko ľudí, ako je bežné, v severnej časti v okolí Groningenu zomrelo len o štyri percentá viac ľudí.

Z veľkej miery za to môže jeden muž. Mikrobiológ a virológ Alex Friedrich z Univerzitného zdravotného strediska v Groningene (UMGC) oznámil, že sever Holandska nepôjde v šľapajách celoštátnej politiky, ktorá hovorila o tvorbe takzvanej kolektívnej imunity. Píše ČT.

„Skupinová imunita nikdy nemôže byť našou stratégiou. Nakoľko sa nedá kontrolovať, ľudia budú zomierať, a ak nebudete opatrní, bude sa to diať vo veľkom počte," vysvetľuje s dôvetkom, že nie je žiadny zákon, podľa ktorého sa musia nakaziť všetci. „Je to len dôsledok nedostatočnej snahy ochrániť ľudí," dodal.

V kolektívnej imunite videl aj ďalší problém. „Nie je jasné, či pacienti, ktorí vírus prekonali, si vybudujú spoľahlivú imunitu. Ona nevzniká automaticky, môže byť lokálna, trebárs v nose alebo v krku. Keď však vírus prehltnete, napadne vám vnútornosti," ozrejmil.

Friedrich preto prišiel s vlastným návrhom. Jeho pracovisko začalo s masívnym testovaním, zriadilo stanoviská, vypomáhať im začali študenti a spolupracovalo s úradmi, aby sa k testom dostavilo čo najviac ľudí.

„Pomocí diagnostiky sa dajú zachrániť ľudské životy. Správna diagnostika, stopovanie prípadov a informácie, to sú jedni z najsilnejších zbraní v tomto boji," priblížil Friedrich.

Jeho postoj k situácii z veľkej časti ovplyvnili aj skúsenosti kolegov z Talianska, kde ochorenie COVID-19 prepuklo vo veľkej miere.

Dáta z Talianska naznačovali, že človek nakazený koronavírusom strávi na jednotke intenzívnej starostlivosti asi dvojnásobok času, s ktorým rátal oficiálny holandský model.

Na základe toho Friedrich upravil plány nemocníc, vďaka čomu nedošlo k ich pohlteniu nakazenými.

Odborník si taktiež veľmi zavčasu uvedomil ďalšiu obrovskú hrozbu, a síce masívne šírenie vírusu v nemocniciach. Práve tam môže jeden infikovaný preniesť vírus na niekoľko desiatok osôb, ktoré sú ešte zraniteľnejšie než ľudia „vonku".

Keď sa medzi zdravotníckym personálom v Groningene objavilo niekoľko prvých prípadov, šmahom ruky zaviedli opatrenia, ktoré mali zastaviť, alebo aspoň spomaliť, šírenie nákazy.

Personál dostal zákaz cestovať mimo región a ak tak urobil, musel podstúpiť povinnú 14-dňovú karanténu. Súčasne urobili testy všetkým pracovníkom v zdravotníctve v celom regióne, či už mali alebo nemali symptómy. Ukázalo sa, že pätina pozitívnych pacientov nemala žiadne príznaky ochorenia.

Friedrich verí, že aj tieto opatrenia dali vedcom dostatok času tento vírus dostatočne pochopiť a prísť s účinnejšími liečbami.

Medzi hlavné úlohy radí dôkladne sa pripraviť na zimu, ktorá pri respiračných ochoreniach býva najhorším obdobím v roku. Samotný Friedrich očakáva, že druhá vlna bude ešte horšia. „Nemôžeme čakať, že sa veci vrátia do normálu. Musíme vykonať zmeny, aby sme to zvládli," uzavrel Friedrich.

K štvrtkovému popoludniu v Holandsku evidujú 48-tisíc nakazených týmto ochorením a okolo šesťtisíc obetí.

GRONINGEN/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Holandsko

Dôležité udalosti